Saperzy ze stacjonującego w Stargardzie 2. Batalionu, podległego 12 Brygadzie Zmechanizowanej obchodzili swoje święto. Uroczystości zaplanowano w kwietniu- miesiącu dedykowanym wojskom inżynieryjnym. Obowiązujący stan epidemii wymusił jednak przesunięcie terminu zbiórki z okazji święta batalionu.  Dowództwo Garnizonu w Stargardzie, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu spotkali się na terenie „czerwonych koszar” dopiero pod koniec czerwca. Tegoroczne obchody w 2. Batalionie są szczególnie uroczyste, nawiązują bowiem do bohaterskiej walki polskich saperów, poległych przy budowie przeprawy nad rzeką Słucz na ówczesnych Kresach II Rzeczpospolitej, podczas wojny z bolszewikami 27 czerwca 1920 r.  

Tablica poświęcona heroicznej postawie żołnierzy 1. Kompanii 13. Batalionu Saperów, którzy przed stu laty polegli podczas walk polsko- bolszewickich, została odsłonięta na ścianie jednego z  budynków  czerwonych koszar.  Imię Saperów Stargardzkich otrzymało również rondo ul. Szczecińskiej. To kulminacyjne punkty saperskiego święta Do udziału w uroczystościach dowódca 2. Batalionu ppłk, Mirosław Zyber zaprosił posła na Sejm RP Michała Jacha, Starostę Stargardzkiego Iwonę Wiśniewską razem z Ireną Agatą Łucką- Członkiem Zarządu Powiatu oraz Prezydenta Stargardu Rafała Zająca, który dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą ronda dedykowanego saperom.

To również szczególny rok dla batalionu, nawiązującego do tradycji 2. Pułku Saperów Kaniowskich. Mija bowiem 50 lat obecności żołnierzy w stargardzkiej jednostce, stacjonującej na co dzień w czerwonych koszarach. Z tej okazji w uroczystej zbiórce uczestniczył również gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, który dziękował żołnierzom 2. Batalionu za udział w zakończonych właśnie  ćwiczeniach Defender w Drawsku Pomorskim, podkreślając ich rolę i znaczenie w polsko- amerykańskich manewrach na drawskim poligonie.

Na co dzień żołnierze 2. Batalionu Saperów spieszą z pomocą, likwidując śmiercionośne pamiątki po drugiej wojnie, zalegające w gruncie mimo upływu blisko 80. lat. Świadczy o tym choćby niedawne odkrycie niewybuchów, podczas prac modernizacyjnych kolejowej magistrali Szczecin- Poznań na stacji w Reptowie.  Obecność patroli saperskich 2. Batalionu stanowi zatem gwarancję bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia „zardzewiałą śmiercią”.