Pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, którego 76. rocznica przypada w sobotę 1. sierpnia uczcimy dźwiękiem syren w powiecie stargardzkim, regionie oraz na terenie całego kraju. Syreny zostaną uruchomione punktualnie o 17.00 na trzy minuty- upamiętniając godzinę wybuchu powstania przed 76. laty. W Godzinie „W” przedstawiciele władz miasta i powiatu stargardzkiego oraz mieszkańcy złożą kwiaty pod pomnikiem patriotycznym.

Rozporządzenie w sprawie uruchomienia syren alarmowych wydał Wojewoda Zachodniopomorski, zaznaczając, że jest to forma upamiętnienia rocznicy powstańczego zrywu, będąca jednocześnie okazją do przetestowania sprawności urządzeń systemu powiadamiania, niezbędnych do użycia w sytuacjach zagrożenia.

Dźwięk syren, który rozlegnie się w 76. rocznicę wybuchu powstania, będzie też okazją do zadumy i refleksji nad bohaterską i nierówną walką, toczoną na ulicach Warszawy. Tradycją stało się, że o godzinie 17.00 na trzy minuty zamiera ruch nie tylko w stolicy, lecz także w całym kraju. Chwila ciszy i milczenia stanowi bowiem najlepszy wyraz pamięci o bohaterach tamtych sierpniowych dni.

Powstanie Warszawskie zapisało się w historii jako największa, oraz tragiczna w skutkach akcja zbrojna polskiego podziemia w Europie pod okupacją niemiecką. Zaplanowane na krótki czas trwało 63 dni. Wydając decyzję o rozpoczęciu powstania dowództwo Armii Krajowej zakładało, że po kilku dniach walki do lewobrzeżnej Warszawy wkroczą oddziały Armii Czerwonej, które tamtego lata 1944 r. zatrzymały się na drugim brzegu Wisły. Spodziewano się także wsparcia ze strony aliantów. Decyzję o rozpoczęciu powstańczego zrywu przyspieszyła m.in. zarządzona przez hitlerowców ewakuacja ludności cywilnej a także odwrót armii okupanta , w związku z sytuacją na froncie zachodnim.

W czasie walk toczonych na ulicach Warszawy zginęło 14- 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również 3,5 tys. żołnierzy Dywizji Kościuszkowskiej, którzy usiłowali wesprzeć walkę powstańców. Straty ludności cywilnej były ogromne, wynosząc ok. 120- 160 tys. zabitych. Blisko 500 tys. pozostałych przy życiu mieszkańców wypędzono z Warszawy. Decyzją Hitlera niezłomne miasto miało zostać zrównane z ziemią...

Tegoroczne obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywać się będą w warunkach pandemii, przy zachowaniu obowiązujących nadal obostrzeń. Z tego względu ich wymiar jest skromniejszy niż dotychczas. W Stargardzie upamiętnimy bohaterów zrywu złożeniem o godz. 17.00. kwiatów pod pomnikiem Stargardzianie Niepodległej. Przewidziano także odczyt historyczny przy pomniku, poświęcony tamtym tragicznym wydarzeniom. W Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata o godz. 18.00. celebrowana będzie natomiast Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz pamięci poległych w powstaniu. Organizatorzy przypominają mieszkańcom o zachowaniu koniecznego dystansu i zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości, zaplanowanych w sobotnie popołudnie.