Już niespełna tydzień dzieli nas od najnowszej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa- projektu, który przybliży wielowyznaniową przeszłość Stargardu. Chętni do pieszej wycieczki po ulicach miasta, śladami zgromadzeń, wyznań , zborów i kościołów mogą zgłaszać się telefonicznie. Początek wyprawy za tydzień, w sobotę 12 września 2020 r. Zbiórkę uczestników wyznaczono na godz. 9.00., przed budynkiem stargardzkiej cerkwi im. św. Piotra i Pawła.

 

W pieszej wędrówce historycznym szlakiem wielowyznaniowego  Stargardu, uczestnikom studyjnej wyprawy towarzyszyć będą  profesjonalni przewodnicy. Różnorodność wielokulturową  i wyznaniową, która stała się fundamentem dynamicznego rozwoju miasta na przestrzeni wieków, podkreśla projekt „Sacrum non profanum”, jaki w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zamierza zrealizować Powiat Stargardzki, razem z Muzeum Archeologiczno- Historycznym.

Organizatorzy chcą zachęcić do odkrywania wielobarwnej przeszłości Stargardu, poprzez udział w pieszej wyprawie zaplanowanej w sobotę 12 września 2020 r. Początek wyprawy o godz. 9.00. przed prawosławną cerkwią pw. św. Piotra i Pawła. Na jej szlaku znajdą się rzymskokatolickie i prawosławne świątynie Stargardu, a także kościoły polsko- i  greckokatolicki oraz Zbór Zielonoświątkowców. Na osobny wątek złoży się także  opowieść o losach żydowskiej społeczności, której świadectwem są macewy ze stargardzkiego kirkutu. Dzieje społeczności żydowskiej przybliży Jolanta Aniszewska ze stargardzkiego Muzeum. Szlakiem zaś stargardzkich świątyń poprowadzi Mirosław Opęchowski, razem z przedstawicielami duchowieństwa poszczególnych wyznań.

Chętnych do udziału w pieszej wędrówce ulicami Stargardu obowiązują zapisy. Zgłaszać się można telefonicznie, w dniach 7- 10. września 2020 r. pod nr. tel.: 91 48 04 913, w godzinach 8.00.- 16.00.

Mimo warunków stanu epidemii zachęcamy do wyprawy w przeszłość ulicami miasta, śladem wyznawców wielu religii oraz przedstawicieli kultur budujących tożsamość dawnego Stargardu, z której czerpiemy tworząc kolejne rozdziały dziejów miasta.