Uzgodnienia oraz informacje odnośnie  harmonogramu i organizacji szczepień w regionie- to główny temat wideokonferencji wojewody Zbigniewa Boguckiego ze starostami i samorządowcami Pomorza Zachodniego. W spotkaniu z wojewodą w trybie zdalnym, uczestniczył Wicestarosta Stargardzki Łukasz Wilkosz.

Od początku roku trwają szczepienia lekarzy i kadry medycznej- czyli osób z  grupy „0”. W powiecie stargardzkim akcję szczepień medyków prowadzi SPWZOZ, który w przyjętym systemie pełni funkcję tzw. szpitala węzłowego. Do wtorku 12. stycznia  zaszczepiono blisko 294  osoby- lekarzy, pielęgniarek, kadry medycznej i pracowników administracji. Szpital dysponuje ilością 540 dawek szczepionek, które mają być wykorzystane w tym tygodniu. Rozpoczęto właśnie szczepienia pracowników z innych placówek medycznych, działających na terenie powiatu.

W trakcie wideokonferencji przypomniano, że do jutra lekarze i pracownicy służby  zdrowia mogą się jeszcze zarejestrować na listach osób przewidzianych do szczepień w grupie „0”.

Zgodnie z informacjami, jakie wojewoda zachodniopomorski przekazał starostom, prezydentom, wójtom i burmistrzom, w połowie   stycznia ruszą szczepienie grupy „I”. Zgodnie  z przedstawionym harmonogramem,  od 15 stycznia na listach chętnych do zaszczepienia będą mogli rejestrować się seniorzy, którzy ukończyli 80. rok życia natomiast od 22 stycznia- osoby w wieku 70+. W terminie 18- 22. stycznia przewidziano z kolei szczepienia pensjonariuszy DPS- ów.  Do tych placówek docierać będą  mobilne grupy ds. szczepień.

Osoby zakwalifikowane do szczepienia mogą zarejestrować się za pośrednictwem internetowego konta pacjenta, dzwoniąc na infolinię 989 lub bezpośrednio w punkcie szczepienia. Wykaz punktów szczepień w powiecie stargardzkim zamieszczamy poniżej:

/pliki/powiatstargardzki/pliki/Lista%20punkt%C3%B3w%20szczepie%C5%84%20powiat%20stargardzki.docx

Podczas wideokonferencji wojewoda zaapelował do samorządowców o pomoc i wsparcie w zakresie organizacji transportu osób niepełnosprawnych i starszych do punktów szczepień. Odpowiedzialne mają być za to gminy, a także jednostki ochotniczych straży pożarnych. Podano także kwoty dofinansowania, jakie zostaną przekazane na organizację transportu w gminach i powiatach.

W najbliższych dniach pełnomocnik wojewody ds. szczepień spotka się w trybie kolejnych wideokonferencji z przedstawicielami gmin i powiatów, oraz jednostek OSP, by szczegółowo omówić sprawy związane z organizacja i logistyką rozpoczętej akcji szczepień w regionie.

 

Na zdjęciach: Wicestarosta Stargardzki uczestniczący w wideokonferencji Wojewody Zachodniopomorskiego z samorządowcami.