Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury w Europie.

Głównym celem jest  edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Co roku w obchody EDD włącza się Powiat Stargardzki organizując objazdy zabytkoznawcze, odkrywające miejsca z prawdziwym duchem i ciekawą historią. To doskonała okazja, aby bliżej poznać dziedzictwo swojego regionu, odkryć historię zabytków i miejsc pamięci, które często – choć blisko nas – są nam zupełnie obce. W tym roku proponujemy wycieczkę pt. „Szlakiem średniowiecznych sakrariów w powiecie stargardzkim”.

Termin: 11 września 2021 r.

Trasa:

- Strzyżno - Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej     

- Kunowo- Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski

- Poczernin -Kościół pw.św. Michała Archanioła

- Łęczyca - Kościół pw. Ofiarowania NMP

- Białuń - Kościół pw. św. Michała Archanioła

                                                              

Prowadzenie: Mirosław Opęchowski

Spotkanie uczestników – godz. 9.00 na parkingu przed Starostwem Powiatowym, ul. Skarbowa 1 w Stargardzie.

Zapisy w dniach 6-7.09.2021 pod nr tel. 91-48-04-913 w godz. 8-16.00. Ilość miejsc ograniczona. Podczas wyjazdu obowiązują zasady i ograniczenia związane z COVID 19.

Koordynator: Magdalena Kukulak, Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Stargardzie.

Organizator: Powiat Stargardzki

Współorganizator: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie