Przed nami cykl imprez, organizowanych przez Powiat Stargardzki oraz organizacje, zaangażowane w walkę z największą chorobą XXI wieku. Powiatowy Miesiąc Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia wpisał się na stałe w kalendarz imprez prozdrowotnych Powiatu Stargardzkiego. W tym roku obchodzony będzie już po raz czternasty.

Samorządy w gminach powiatu przygotowały dla swoich mieszkańców wiele projektów i programów, związany z profilaktyką chorób i szeroko pojętą promocją zdrowego trybu życia. W ramach podsumowania tych działań, organizowany jest uroczysty finał w Stargardzie.

Tematem przewodnim XIV już edycji Powiatowego Miesiąca Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia jest skuteczna walka z chorobami nowotworowymi. Stąd wszystkie zaplanowane imprezy, które w ramach poprzednich edycji organizowano w maju, zostały przesunięte właśnie na październik. Uznano, że w październiku, który ogłoszono jako miesiąc walki z rakiem piersi, planowane przedsięwzięcia w ramach promocji zdrowia, zyskają zupełnie nowy wymiar oraz siłę wyrazu. To również odpowiedź na sugestie, zgłaszane w tej sprawie przez organizacje pozarządowe.

Wszystkie przedsięwzięcia Powiatowego Miesiąca Walki z Rakiem odbywać się będą pod patronatem Starosty Stargardzkiego, Iwony Wiśniewskiej. Cykl imprez o edukacyjnym charakterze rozpoczynamy w środę 17 października, w Domu Kultury Kolejarza. Od godz. 14 do 18 do otwarte pozostaną stoiska profilaktyczne i promocji zdrowia organizacji pozarządowych, zaangażowanych w walkę z chorobami nowotworowymi. Zainteresowanym Dyrektor Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego ZOZ przekaże informacje na temat świadczeń opieki medycznej w stargardzkim szpitalu. Wykład odnośnie najnowszych osiągnięć medycyny w leczeniu nowotworów, wygłosi też prof. Jan Lubiński.

Ważną częścią Tygodnia Walki z Rakiem będą natomiast badania profilaktyczne. Przewidziano sto bezpłatnych badań urologicznych dla kobiet i mężczyzn, w dniach 20 i 27 października. Bezpłatna diagnostyka dostępna będzie w szpitalnej poradni urologicznej (wejście K25, poziom I). Do przeprowadzenia badań wymagany jest dowód osobisty. Na darmowe badania urologiczne zarejestrować się można codziennie, dzwoniąc pod nr tel.: 533 367 039.

W ramach Miesiąca Walki z Rakiem, zaplanowano też sto bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku 40- 49 lat oraz w wieku 70+. Otwarta pozostanie dla nich pracownia mammograficzna szpitala w Stargardzie (wejście A27, pierwsze piętro). Na bezpłatne badania mammograficzne zarejestrować się można dzwoniąc pod nr: 533 367 044. w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8- 11,a we wtorki i czwartki od 11 do 14.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wśród wszystkich chorób nowotworowych jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce. Październikowy finał będzie zatem w dużej mierze poświęcony tej tematyce. Warto skorzystać przede wszystkim z ofert bezpłatnych badań, które mogą zapobiec rozwojowi choroby i dramatom jakie się z tym wiążą, w wymiarze rodzinnym i osobistym.