Wernisaż wystawy grafiki warsztatowej podopiecznych  pracowni Ryszarda Balonia  przy Młodzieżowym Domu Kultury, zgromadził w Książnicy Stargardzkiej miłośników malarstwa, rysunku i grafiki. Zebrani w gościnnych murach Książnicy mogli osobiście  przekonać się, że nowe pokolenia twórców potrafią w pełni zachwycić wyrafinowanym pięknem swoich dzieł. W wernisażu prac Dominiki Borowskiej, Dominiki Czernis i Olimpii Horli uczestniczyła Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska.

Autorki różnorodnych, niebanalnych oraz głębokich w swym wymiarze prac, korzystały z m.in.  z techniki ekslibrisu, doskonaląc ją pod opieką Ryszarda Balonia- niekwestionowanego mistrza w tej dziedzinie. Prowadząc Pracownię Grafiki Użytkowej  MDK, zwykł on mawiać, że człowiek dociekliwy zasługuje na to, by przeprowadzić go przez niezmierzone piękno.

Podopieczne Ryszarda Balonia, z których każda ukończyła już 18 lat, swoją wrażliwość na piękno ujęły w mistrzowskiej kresce oraz motywach, zawartych w miniaturze. Laureatki Nagrody Prezydenta Stargardu za 2018 r. mistrzowsko przekazały przy tym swą twórczą myśl wspomaganą przez fantazję, sięgając po minimalizm techniki ekslibrisu i rysunku. Powstały dzięki temu dzieła przykuwające uwagę i dojrzałe artystycznie, wykraczające daleko poza metrykalny wiek autorek.

Dominika Borowska, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego, ma za sobą udział w międzynarodowych konkursach plastycznych. Zdobywała również pierwsze miejsca w kolejnych edycjach Powiatowego konkursu na komiks pod hasłem: „Mój ulubiony bohater literacki…”. Uczestniczyła też w pokonkursowych wystawach Biennale Graficznego w Hiszpanii i Włoszech.

Dominika Czernis , uczennica Liceum Plastycznego w Szczecinie, wyróżnia się talentem oraz twórczą inwencją . Od 2014 r. uczestniczy aktywnie w zajęciach warsztatowych i działalności artystycznej pracowni przy MDK.  Zdobywała wyróżnienia w krakowskim konkursie malarskim „Emocje”. Sięgnęła także po nagrodę  we wrocławskim konkursie plastycznym pod hasłem „Pudełko moich marzeń”.  Na swoim koncie ma również udział w międzynarodowych konkursach graficznych

Olimpia Horla, na co dzień pilna uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie, a „po godzinach” uczestniczka warsztatów pracowni MDK, jak sama mówi, chętnie zgłębia anatomię ciała ludzkiego, co widać szczególnie w jej rysunku. Znana jest z tego, że nie waha się podejmować trudnych wyzwań graficznych. Efekt można podziwiać, oglądając ekspozycje jej prac w Czytelni Głównej Książnicy. W ubiegłym roku otrzymała specjalne, osobiste zaproszenie do udziału w wystawie graficznej, z okazji 500- lecia śmierci Leonardo da Vinci we włoskiej Weronie. Jej organizatorom przypadły do gustu prace Olimpii, w których zawarła swą inspirację twórczością wyprzedzającego swą epokę Mistrza Leonarda.

Rysunki, grafiki oraz impresje Domiki Borowskiej, Dominiki Czernis i Olimpii Horli podziwiać można w Książnicy Stargardzkiej. Starosta Stargardzki zachęca, by zatrzymać się na chwilę w ciszy Czytelni, podziwiając perspektywę ich autorek, odważnie sięgających przy pomocy wysublimowanych technik grafiki użytkowej,  ku głębokim pokładom ludzkiej egzystencji.