Pośród krystalicznie czystych jezior, cienistych lasów i łąk wabiących świeżą zielenią, urokliwe niezwykle miasto, ku któremu wiodą wszelkie ścieżki Wyżyny Ińskiej stało się  nieformalną, letnią stolicą kina- zarówno polskiego, jak i tego o europejskim formacie. Od piątku  do niedzieli  9- 18 sierpnia, miłośników kina spragnionych przede wszystkim bardziej ambitnego obrazu, wykraczającego poza ramy typowej komedii romantycznej, czeka  uczta dla oczu, ducha oraz innych zmysłów, wrażliwych na powab X Muzy. To już 46. edycja Ińskiego Lata Filmowego. Impreza mająca już swoich stałych fanów, odbywa się pod patronatem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej.

Jak na poważne przedsięwzięcie przystało, filmową imprezę rozpocznie projekcja „Lata z dżentelmenem” czeskiej komedii, która widzów Kina „Morena” wprawi w odpowiedni nastrój. Dodatkową atrakcją, jak zapowiadają organizatorzy ILF, będzie przyjazd do Ińska odtwórcy głównej roli i autora scenariusza, Jaromira Hanzlika.

 Organizatorzy 46. edycji Ińskiego Lata Filmowego przygotowali bogaty program, wypełniony projekcjami filmów kina polskiego i europejskiego oraz imprezami towarzyszącymi, z udziałem aktorów, scenarzystów i przedstawicieli środowiska branży filmowej, dla których Ińsko jest stałym punktem pobytu na wakacyjnej mapie.

Miłośników kina czeka zaś prawdziwa uczta. Przygotowano bowiem polskie filmy fabularne i dokumentalne, a także filmy długo- i krótkometrażowe. W bloku pod hasłem „Najnowsze kino polskie” pokazanych zostanie 35 filmów. Będzie też nowość, w postaci cyklu filmów pod hasłem „Bliżej przyrody”.

Szczególnie interesująco zapowiada się również „Panorama kina rosyjskiego” oraz cykl „Dokumenty świata”. W ramach imprez towarzyszących zaplanowano także projekcje filmowe w plenerze, w trakcie których oprawę- jedyną w swoim rodzaju- zapewni rozległa toń jeziora Ińsko. Te jakże „piękne okoliczności przyrody” wykorzysta również obchodzący w tym roku 80. urodziny Krzysztof Zanussi, który swój przyjazd do Ińska planuje na 16 sierpnia.

Rozpoczynające się właśnie już po raz 46. Ińskie Lato Filmowe skłania także do wspomnień. Razem z kolejnymi edycjami tej imprezy, dorastały bowiem nowe pokolenia miłośników filmu, zauroczonych kinem jeszcze bardziej dzięki równie legendarnym twórcom ILF: Dolandowi Paszkiewiczowi i Bohdanowi Kowalskiemu. Ich pasja, wzruszenia i zamiłowanie do dużego ekranu pozostaje nadal w Ińsku, przyciągając do wszystkich tych miejsc, które wypełnią rozmowy o obejrzanych właśnie filmach, prowadzone  do białego rana.

  Przedpremierowy zaś pokaz „Lata z dżentelmenem”- już w piątek o 19.00 w Kinie „Morena”.