Odrobina relaksu, świeżości oraz soczystej zieleni, a także dorodnych owoców ziemi- wprost z własnej działki. Tego wszystkiego doświadczyć można, nie ruszając się z miasta.  Rodzinne Ogrody Działkowe, funkcjonujące już od kilku dekad na terenie Stargardu, zapewniają wielu mieszkańcom kontakt z naturą. Owoce i warzywa z własnej działki smakują również najlepiej.  Działkowcy z najstarszego ogrodu im. 4 Marca mieli okazję spotkać się w większym gronie, by świętować  okrągły jubileusz powstania swojego ogrodu- blisko 70 lat temu.  W urodzinowej uroczystości uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, doceniając bogatą historię ogrodu i jego znaczenie dla kolejnych pokoleń działkowców.

Historia najstarszego ogrodu w mieście, utworzonego  oficjalnie 6 maja 1949 r., jednak nieformalnie działającego znacznie wcześniej sięga jeszcze lat, kiedy swoje działki uprawiali przed wojną ówcześni mieszkańcy Stargardu. Przypomniał o tym Stanisław Grudziński, Prezes  Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 4 Marca. Z bogatą historią ogrodu zaproszeni goście mogli poznać, oglądając plenerową wystawę zdjęć. Przeglądaną tez obszerną kronikę Ogrodu im. 4 Marca.  W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele szczecińskiego Okręgu Polskiego Związku Działkowców, a także Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, wręczając działkowcom roślinny kolaż autorstwa Jolanty Brejdak przypomniała, że na przestrzeni ostatnich lat zmienił się znacznie  sposób korzystania z ogrodów działkowych. O ile dawniej pełniły one istotną rolę w zaopatrzeniu domowych lodówek i spiżarni, tak teraz służą bardziej rekreacji na własnym skrawku zieleni. Tym bardziej więc rośnie znaczenie ogrodów, jako miejsca wypoczynku niemal w sercu miasta- zauważyła Starosta.

W trakcie Urodzin nie obyło się bez prezentów. Odznaki za zasługi dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych i nagrody otrzymali działkowcy o najdłuższym stażu. Nagrodzono 32 osoby, które uprawiają swój ogród na przestrzeni 41- 59 lat… Odznaki za wieloletnią współprace otrzymali także Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska i Prezydent Stargardu, Rafał Zając.

Najstarszy ogród w mieście zlokalizowany jest na powierzchni 31 ha. Wydzielono tu 723 działki, które służą wypoczynkowi całej społeczności. Po części oficjalnej, jubileusz 70- lecia Ogrodu im. 4 Marca świętowano już mniej formalnie przy muzyce i grillu.  Rozmowy o bogatych dziejach ogrodu, splecionych z losami pokoleń działkowców, przeciągnęły się niemal do białego rana.