W niekonwencjonalny sposób działacze Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa  Walki z Kalectwem w Chociwlu zachęcali mieszkańców do ruchu, aktywności oraz wprowadzenia zmian w codziennej diecie. W ramach projektu, dofinansowanego z programu Stowarzyszenia Wiejskiej Inicjatywy Rozwoju, zorganizowano wspólny rajd wokół jeziora Starzyc. Jednocześnie w Sali widowiskowo- sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Chociwlu chętni mogli wziąć udział w spotkaniu z dietetykiem, na temat zasad zdrowego żywienia.

W projekcie pod hasłem „Ku zdrowotności” uczestniczyło blisko 130 osób. To  część większej całości, bowiem Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, związało się na dłużej umową z Wiejską Inicjatywą Rozwoju, która przyznała grant na działania integrujące lokalną społeczność, jednocześnie umożliwiając promocję aktywnego i zdrowego stylu życia.

Zrealizowany właśnie pierwszy etap projektu, jest formą odpowiedzi na apel lekarzy i ekologów alarmujących nie od dziś, że spożywamy zbyt dużo mięsa, zaniedbując ruch na świeżym powietrzu i aktywny tryb życia. Stąd pomysł organizacji spotkania, które w Hali Widowiskowo- Sportowej otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej w Chociwlu Wojciech Kalinowski, oraz Prezes Koła Towarzystwa Walki z Kalectwem Andrzej Zieliński.

Pierwsza grupa zainteresowanych zdecydowała się pozostać w hali sportowej, uczestnicząc w interesującym spotkaniu z dietetyk Marią Płuciennik, która zachęcała szczególnie osoby starsze do zmiany żywieniowych nawyków. Była więc mowa o wprowadzeniu do jadłospisów soków i sałatek, w myśl zasady: pięć porcji warzyw, owoców i soku…

Z kolei druga grupa, złożona w przeważającej części z dzieci i młodzieży, wyruszyła w 7- km szlak wokół jeziora Starzyc. Wspólną wędrówkę urozmaicił uczestnikom przewodnik Robert Kawa, chętnie dzieląc się swoją wiedzą na temat unikalnego dziedzictwa przyrodniczego i historycznego Gminy Chociwel. Najmłodsi mogli wziąć przy okazji udział w pełnym emocji konkursie pod hasłem: „Jakie to drzewo”.

Zmęczeni zarówno rajdem wokół jeziora, jak i wykładem, mogli skorzystać z poczęstunku. Organizatorzy zadbali o to, by na stole nie pojawiło się żadne danie mięsne. Przygotowano w zamian  owoce, sałatki a także bogaty zestaw zup i serów. O rozmach imprezy i dietetyczną różnorodność stołu zadbały panie z Koła Gospodyń „Chociwelanki” oraz Koła z Karkowa. Nad przebiegiem imprez czuwali także wolontariusze Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Dla wszystkich dzieci, które pokonały dzielnie trasę rajdu wokół jeziora czekały również nagrody, ufundowane przez sponsorów. Różnica wieku wśród uczestników rajdu była znaczna: od lat 2 do 14. Organizatorów cieszy szczególnie zainteresowanie akcją, przekładające się na dużą frekwencję wśród mieszkańców. To znak, że warto wybrać się po raz drugi na szlak „Ku zdrowotności”, zrywając z osiadłym trybem życia…