Archiwalna Strona Pierwsza wirtualna sesja Rady Powiatu- przyjmowano uchwały bez wychodzenia z domu… - Powiat Stargardzki

 

Blisko 6,5 godziny trwały obrady XVI sesji Rady Powiatu Stargardzkiego- po raz pierwszy w historii powiatowego samorządu w trybie zdalnym, wymuszonym warunkami stanu epidemii. W ich trakcie przyjmowano kolejne projekty uchwał, wypełniając w całości porządek obrad, na który składało się 25 punktów. Pierwsza tego typu sesja w warunkach pandemii stanowiła duże wyzwanie pod względem technicznym i komunikacyjnym. Udało się mu sprostać, o czym świadczył przebieg zdalnych obrad.

Przewodniczący Rady Powiatu Stargardzkiego Zdzisław Rygiel zauważył, że udało się radnym w szybkim tempie opanować umiejętności, niezbędne do aktywnego udziału w obradach- bez wychodzenia z domu. Jego zdaniem w „nowej rzeczywistości”  wszyscy sprostali wyzwaniu przeprowadzenia obrad sesji na odległość. Podziękował również pracownikom Biura Obsługi Zarządu i Rady Powiatu, za techniczne przygotowanie całego przedsięwzięcia.

Niemal połowę z przyjętych projektów uchwał  stanowiły sprawozdania z ubiegłorocznej działalności jednostek, podległych Powiatowi Stargardzkiemu. Wiele czasu zajęło radnym wysłuchanie  sprawozdania finansowego z działalności szpitala. Kontakt z dyrektorem Samodzielnego Publicznego ZOZ, był również okazją do wymiany informacji odnośnie sytuacji pacjentów i  kadry medycznej w dobie pandemii. Podobnych informacji o podejmowanych działaniach służb sanitarnych, udzielił radnym dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Stargardzie.

W dalszej części obrad powiatowi radni podjęli uchwałę, za sprawą której Zespół Szkół Budowlano- Technicznych będzie mógł przenieść się już formalnie do nowej siedziby przy ul. Ceglanej. Decyzją radnych utworzona została również Branżowa Szkoła II stopnia, włączona w struktury Zespołu Szkół  nr 1 im. Mieszka I, Zespołu Szkół Budowlano- Technicznych oraz Zespołu Szkół nr 5.  Utworzenie szkoły branżowej II stopnia umożliwi absolwentom kontynuację kształcenia w systemie szkolnym, zakończone uzyskaniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz świadectwa dojrzałości, co otworzy dalszą drogę kariery na  wyższych uczelniach.

W drodze uchwały dokonano także podziału tegorocznego dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na realizację zadań określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych, PFRON przyznał Powiatowi dotację w wysokości ponad 3 mln zł, przeznaczoną głównie na dofinansowanie działalności obu Warsztatów Terapii Zajęciowej, oraz zadań realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Rada Powiatu wyraziła też zgodę na udział Powiatowego Urzędu Pracy w Programie Operacyjnym Edukacja Wiedza Rozwój 2014- 2020, dofinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na kwotę dotacji w wysokości ponad 5 mln zł składa się dofinansowanie z EFS, oraz wkład własny Funduszu Pracy. Całość  przeznaczona zostanie w perspektywie lat 2020- 2022 na wsparcie osób w wieku 18- 29 lat pozostających bez stałego zatrudnienia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, które uczestniczą w szkoleniach i kształceniu zawodowym.

Zamykając pierwszą w historii wirtualne obrady zarówno radni, jak i Zarząd Powiatu wyrazili  nadzieję, że za miesiąc wszyscy już w zwykłym trybie zajmą miejsca w sali sesyjnej.

 

Archiwalna Strona