Archiwalna Strona Starosta Stargardzki w stałej- chociaż zdalnej łączności z samorządowcami - Powiat Stargardzki

Pandemia koronawirusa w krótkim czasie zmusiła do zmiany dotychczasowych nawyków- zarówno wśród osób prywatnych, jak i szeroko pojmowanych instytucji. Firmy oraz jednostki samorządu terytorialnego błyskawicznie musiały przyswoić sobie system zdalnej komunikacji, by funkcjonować  w warunkach „społecznego dystansu” oraz innych obostrzeń. Obok zdalnych sesji powiatowych i miejskich radnych, narzędzia techniki komunikacji pozwalają też  utrzymywać na co dzień stały kontakt między samorządowcami.

Cykliczne spotkania Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej z władzami gmin, które wchodzą w skład powiatu, tym razem przybrały szczególną formę. Wobec obowiązujących nadal obostrzeń, sięgnięto po narzędzia zdalnej komunikacji. W takim trybie Starosta Stargardzki poinformowała najpierw samorządowców o sytuacji w powiecie, związanej z COVID- 19. Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wśród mieszkańców powiatu stargardzkiego utrzymuje się na stałym poziomie. Do tej pory zakażenia koronawirusem stwierdzono u 15 osób.  

Wiele miejsca podczas wideokonferencji z Zarządem Powiatu poświęcono  uregulowaniom przyjętym przez rząd, w ramach kolejnych etapów luzowania obostrzeń. Samorządowcy zastanawiali się przede wszystkim nad trybem wprowadzania zaleceń, dopuszczających otwarcie żłobków i przedszkoli. Dominowało przekonanie, że decyzje o otwieraniu prowadzonych przez samorząd żłobków i przedszkoli poprzedzi analiza możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego w placówkach, a także opinia samych rodziców w tej sprawie.

Kolejny  temat zdalnego spotkania z samorządowcami,  stanowiła kwestia  finansowego wsparcia osób niepełnosprawnych, których pandemia pozbawiła możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej.  O dostępnych narzędziach w tym zakresie informowała szczegółowo wójtów i burmistrzów Wicestarosta Joanna Tomczak. Rozmawiano m.in. dodatkowych środkach dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy i dziennych domów pobytu.

Starosta przypomniała również samorządowcom, by informowali przedsiębiorców, samozatrudnionych oraz organizacje samorządowe o możliwościach finansowego wsparcia udzielanego przez Powiatowy Urząd Pracy, które pomoże przetrwać czas epidemii. Chodzi głównie o preferencyjne pożyczki do 5 tys. zł, z opcją częściowego umorzenia oraz wsparcie gotówkowe na pokrycie kosztów funkcjonowania w warunkach pandemii.

Spotkanie z władzami gmin w zdalnej formie było także okazją do przekazania informacji o inwestycjach i pracach remontowych, prowadzonych obecnie przez Zarząd Dróg Powiatowych.

 

Archiwalna Strona