Na Mundial i do pracy
Niecodzienną przygodę w Moskwie ma za sobą grono uczniów stargardzkiego Zespołu Szkół Budowlano Technicznych. Wyjątkową tym bardziej, że wyjazd trafił się przy okazji rozpoczętych właśnie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Młodzież „Budowlanki” trafiła więc w samo centrum wydarzeń. Pobyt w stolicy Rosji był możliwy w ramach projektu : „Praca dla pokoju”, realizowanego przez Ludowy Związek Niemieckiej Opieki nad Grobami Wojennymi w Europie. Termin pobytu uczniów w Moskwie pokrywał się więc znakomicie z kalendarzem piłkarskich rozgrywek, w dniach 04- 19 czerwca. Nie był to jednak główny cel wyjazdu.
Piłkarskie emocje, chociaż obecne, nie zdominowały więc dni, które mijały dość intensywnie. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlano Technicznych: Marta Komorowska, Kacper Kijowski, Kacper Biniek i Gabriela Pyska uczestniczyli bowiem w międzynarodowym projekcie, pracując przy renowacji cmentarza żołnierzy, poległych pod koniec II wojny światowej w Moskwie. W porządkowaniu i konserwacji wojskowej nekropolii pomagali im koledzy z Białorusi, Niemiec i Rosji. Uczestnikom przedsięwzięcia zapewniono noclegi w bursie szkolnej, wyżywienie oraz dojazd do pracy.
W trakcie prac przy grobach moskiewskiego cmentarza, zaduma nad dramatem II Wojny przenikała się z atmosferą fiesty na ulicach stolicy Rosji, zapełnionych rozśpiewanymi kibicami, przy okazji rozpoczętego Mundialu. Przygotowana na przyjazd kibiców Moskwa sprawiała też duże wrażenie bogactwa i przepychu. Uczestnicy prac ze stargardzkiej „Budowlanki” zwrócili na to uwagę, spacerując po rozświetlonej Moskwie obok monumentalnych hoteli, odrestaurowanych budynków i cerkwi, o kopułach kapiących złotem.
Organizatorzy pobytu zapewnili również uczestnikom wiele atrakcji. Mieli przede wszystkim okazję przekroczyć mury Kremla, wsiąść do pociągu zmierzającego w stronę Sankt Petersburga, by tam podziwiać białe noce i zwodzone mosty na Newie. Duże wrażenie na stargardzkiej młodzieży wywarł również pałac Carycy Katarzyny. Podróż powrotna przez bezkresne tereny Rosji trwała cztery dni. Troskliwą opieką nad grupą zespołu Szkół Budowlano Technicznych zajmowała się natomiast Małgorzata Rogalska.
Celem projektu, w którym uczestniczy młodzież ZSBT, jest współpraca młodych ludzi z różnych państw, uczących się w podobnych zawodach. Pielęgnowany przez organizatorów szacunek do poległych różnych narodowości, sprzyja też większej otwartości na inne kultury. W praktycznym wymiarze wyjazdy tego rodzaju wpływają również pozytywnie na umiejętności komunikowania się w obcym języku.
Najważniejsze są jednak nawiązane przyjaźnie, utrzymywane długo po zakończeniu pobytu. Potrafią one przekraczać wszelkie granice- nie tylko geograficzne i administracyjne, lecz te mentalne również.