Archiwalna Strona Rodziny zastępcze świętują w kameralnych warunkach - Powiat Stargardzki

 

Dzień  Rodzicielstwa Zastępczego przypada w kalendarzu 30. maja. To  święto wszystkich rodzin, które podjęły się wychowania i przyjęcia dzieci szczególnie doświadczonych przez los, nierzadko w dramatycznych okolicznościach pozbawionych ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Podejmując to wyzwanie, przywracają radość dzieciństwa najmłodszym, pozbawionym z różnych względów szansy dorastania i rozwoju  w biologicznej rodzinie. Podopieczni rodzin zastępczych otrzymują to, co człowiekowi niezbędne do życia: szacunek, bezpieczeństwo i stabilizację. Tworzą Dom, którego tak brakuje nadal wielu najmłodszym, stęsknionym za rodzinnym ciepłem.

Wspólne świętowanie w gronie rodzin zastępczych jest w tym roku zupełnie inne. Obowiązujący nadal stan epidemii wykluczył organizację choćby plenerowych festynów, promujących ideę rodzicielstwa zastępczego. Nie są także możliwe bezpośrednie spotkania rodzin, dzielących się ze sobą radością i doświadczeniami. Jednak wymiar święta tych, którzy podejmują trud zapewnienia warunków rodzinnego domu najmłodszym i nieco starszym podopiecznym, pozostaje wciąż aktualny. Świętujemy więc razem z rodzinami- tym razem w kameralnych warunkach- przypominając o wartości rodzicielstwa zastępczego i konieczności opieki, jakiej oczekują najmłodsi pozbawieni poczucia bezpieczeństwa rodzinnego domu.

W specjalnym liście, wystosowanym z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska dziękuje rodzinom przede wszystkim za akceptację dzieci, przyjętych z czułością. –To Państwo przywracają dzieciom nadzieję, że dorosły człowiek godzien jest zaufania i stanowić może drogowskaz dla zagubionego dziecka- podkreśla Starosta w liście do rodzin zastępczych, składając życzenia czułej wytrwałości w pełnieniu tej wymagającej funkcji oraz satysfakcji z czynienia świata przyjaznym dla każdego z  podopiecznych, zaproszonych pod dach rodzinnego domu.

Na terenie powiatu stargardzkiego w 95 rodzinach zastępczych spokrewnionych wychowuje się 122 dzieci. Do grona rodzin zastępczych niezawodowych należy 41 rodzin, gdzie swój dom znalazło 31 podopiecznych. Zawodowo rodzicielstwem zastępczym zajmuje się natomiast 10 rodzin,  w tym dwie pełniące funkcje pogotowia rodzinnego. W domowych warunkach przebywa tu łącznie 32 dzieci. Bezpieczeństwo i warunki rozwoju zapewniają również trzy rodzinne domy dziecka, obejmujące opieką grono 18 wychowanków.  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje nadal kandydatów, którzy podjęliby się wyzwania, jakim jest stworzenie warunków prawdziwej rodziny najmłodszym, pozbawionym już od wczesnych lat poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Projekty i przedsięwzięcia   promujące  rodzicielstwo zastępcze, skutecznie zablokował czas pandemii. Jednak i bez tego są problemy ze znalezieniem chętnych do przyjęcia roli rodziców zastępczych. Życzenia czułej wytrwałości kierowane przez Starostę wobec rodzin, które podjęły wyzwanie zabrzmiały więc szczególnie mocno, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rośnie grono najmłodszych, tęskniących za ciepłem i bezpieczeństwem rodzinnego domu.

Archiwalna Strona