Archiwalna Strona W 39. rocznicę stanu wojennego zapalmy Światło Wolności... - Powiat Stargardzki

 

Blisko cztery dekady temu tamtej mroźnej nocy także była niedziela. Zbieżność dni oraz dat w kalendarzu ponownie dała znać o sobie, przypominając teraz o jednej z bardziej tragicznych kart współczesnej historii Polski. Po przełomie Sierpnia '80 roku „karnawał Solidarności” nie mógł trwać długo. Poczucie wolności oraz samostanowienia, którym żyła cała ówczesna Polska przeraziło komunistyczne władze PRL. Odpowiedź ogarniętych lękiem „towarzyszy” mogła być tylko jedna- stan wojenny wprowadzony dnia 13 grudnia 1981 r. na terenie całego kraju... W równie trudnym roku 2020, który mija tym razem pod znakiem stanu epidemii, obchodzimy 39. rocznicę wydarzenia, które cieniem kładzie się na najnowszej historii Polski.

Pierwotnie zmasowane uderzenie w Solidarność oraz wszystkich sympatyzujących z opozycją miało nastąpić wcześniej. Wkroczenie wojska wpieranego przez milicję planowano około jesieni 1981 r . Ostatecznie zapadła decyzja o wyznaczeniu daty 13 grudnia.

W pamięci obecnych pokoleń „40+” tamten niedzielny poranek zapisał się jako dziwny czas śnieżącego telewizora i poszukiwań „Teleranka”. Wkrótce też na ekranie Generał obwieścił o nowym porządku: całkowitym zamknięciu kraju, wprowadzeniu zakazu poruszania się, godziny milicyjnej oraz innych ograniczeniach i represjach, jakie miały dotknąć szeregowych obywateli.

W tamtą mroźną noc sprzed 39 lat, gdy temperatura osiągała miejscami minus 25 stopni, z mieszkań i domów brutalnie wyciągano zaspanych i kompletnie zaskoczonych ludzi- działaczy ówczesnej opozycji niepodległościowej oraz tych, których władza miała na swoich listach jako potencjalnych „burzycieli porządku społecznego”, „wrogów klasy robotniczej” oraz „agentów Zachodu działających na rzecz demontażu socjalistycznego państwa”.

Aresztowani wówczas nie mieli pojęcia dokąd jadą, oraz gdzie będą ich przetrzymywać. W pamięci odżywały wojenne historie, jak władza ludowa potrafi rozprawiać się z przeciwnikami oraz likwidować swoich wrogów.

Po eksplozji sierpniowej radości zapanował grudniowy mrok i atmosfera beznadziei...

Wracając pamięcią do tamtego tragicznego dnia- w niedzielę trzynastego grudnia, lecz już 2020 r., uczcijmy ofiary i bohaterów Solidarności, włączając się do akcji IPN zachęcającego, by o 19.30 zapalić świece lub znicze w oknach domów. Światło Pamięci ma być świadectwem naszej wdzięczności i szacunku wobec tych, którzy w mroku stanu wojennego nie stracili nadziei. Szczegóły akcji na stronie:

https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

Niech to światło dedykowane ofiarom i represjonowanym stanu wojennego będzie symbolicznym wyrazem naszej wdzięczności, przypominając o niezłomnej nadziei, zdolnej rozproszyć każdy rodzaj mroku w życiu ludzi, rodzin i narodów.

Archiwalna Strona