Archiwalna Strona Promują rodzicielstwo zastępcze w niełatwych warunkach pandemii - Powiat Stargardzki

 

Miniony rok pokrzyżował plany Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które zaniepokojone dramatycznym spadkiem ofert składanych przez kandydatów, zainteresowanych stworzeniem rodzinnego domu wychowankom placówek opiekuńczych, zamierzało promować ideę pieczy zastępczej w ramach różnorodnych akcji w mieście i powiecie stargardzkim. Mimo zamknięcia i konieczności odwołania większości przedsięwzięć, PCPR stara się jednak dotrzeć z promocją rodzicielstwa zastępczego do mieszkańców powiatu. Zrealizowano też inne projekty z udziałem funkcjonujących obecnie rodzin zastępczych, a także skierowane bezpośrednio do usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej.

Większość przedsięwzięć była możliwa w ramach projektu „Rodzina najlepszą inwestycją”. Rodziny zastępcze-  zawodowe i niezawodowe oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, mogły skorzystać m.in.  z  wyjazdowych szkoleń.  W ich trakcie zajmowano się przede wszystkim kwestią komunikacji z dzieckiem w jego kolejnych fazach rozwojowych. Podczas warsztatów doskonalono również umiejętności w sytuacjach, kiedy trzeba radzić sobie z podopiecznym stwarzającym problemy wychowawcze. Razem z opiekunami w zajęciach i warsztatach uczestniczyły także dzieci, przy czym warsztaty ogólnorozwojowe dostosowano do poszczególnych grup wiekowych. W szkoleniu zorganizowanym w Toruniu uczestniczyło 19 osób. 

Dzieci z rodzin zastępczych zawodowych, niezawodowych oraz rodzinnych domów dziecka mogły także uczestniczyć w indywidualnej nauce  języka angielskiego i matematyki. Zależnie od warunków stanu epidemii, zajęcia organizowano w miejscu zamieszkania stacjonarnie lub on-line. Ze wsparcia korzystało 15 dzieci w wieku od 10-16 lat.

Z kolei usamodzielniający się wychowankowie- mieszkańcy tzw. „Inkubatorów” uczestniczyli w zorganizowanych dla nich kursach zawodowych, uprawniających m.in. do obsługi wózków widłowych, a także zakończonych przyznaniem uprawnień elektrycznych kategorii G1.

Wzięli także udział w wyjazdowych treningach komunikacji, zorganizowanych w Ustroniu Morskim.  Powiat Stargardzki razem z PCPR, reagując na problemy związane z funkcjonowaniem rodzin w warunkach pandemii, przekazał również laptopy umożliwiające każdemu wychowankowi naukę zdalną. Rodziny i placówki opiekuńczo- wychowawcze otrzymały także  środki ochrony indywidualnej.

W grudniu 2020 r. udało się też rozpocząć promocję rodzinnej pieczy zastępczej. W ramach akcji  zostały rozwieszone billboardy przy ulicy Broniewskiego i Szosie Maszewskiej. Stanowią one formę zapowiedzi dalszych działań, jakie PCPR zamierza podjąć w kolejnych miesiącach nowego roku, promując ideę pieczy zastępczej.

Tekst zilustrowany jednym z plakatów promujących rodzicielstwo zastępcze.

Archiwalna Strona