Pomoc prawna- bezpłatnie dla mieszkańców powiatu
Nieodpłatna pomoc prawna dostępna jest dla mieszkańców Powiatu Stargardzkiego w pięciu punktach na terenie gmin powiatu. To możliwość skorzystania z usług prawnych, a także rozwiązania swoich problemów- zupełnie za darmo. Potrzeba jedynie dobrej woli oraz wysiłku, by zaznajomić się z godzinami pracy prawników, którzy w myśl zawartych porozumień, świadczą swoje usługi w siedzibach gmin. Dwa punkty obsługiwane są przez radców prawnych i adwokatów, wskazanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych i Szczecińską Izbę Adwokacką. Obsługa trzech pozostałych została powierzona organizacji pozarządowej, specjalizującej się w usługach prawnych.
Punkt pomocy prawnej Nr 1 zlokalizowany jest w Zespole Szkół nr 2 na osiedlu Zachód w Stargardzie. Swoim zasięgiem Punkt Nr 2 obejmuje natomiast gminy: Dolice i Marianowo. Gmina wiejska Stargard oraz Chociwel przypisane zostały do Punktu Nr 3 . Z usług prawników mogą skorzystać również mieszkańcy Dobrzan i Starej Dąbrowy (Punkt Nr 4). Gminy Ińsko i Suchań obsługuje z kolej Punkt Nr 5. Szczegóły związane z funkcjonowaniem punktów i godzinami otwarcia, dostępne są w podanym niżej linku:
https://powiatstargardzki.pl/strona/menu/8_nieodplatna_pomoc_prawna
We wszystkich tych miejscach, zlokalizowanych głównie w siedzibach gmin, można liczyć na wsparcie i pomoc prawną w zakresie świadczeń pomocy społecznej. Punkty pomocy prawnej dostępne są również dla osób, posiadających Kartę Dużej Rodziny. Z bezpłatnych porad skorzystać mogą także osoby, które nie ukończyły 26 lat oraz seniorzy, w wieku 65 plus. Prawnicy dostępni są również dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof lub wypadków, którzy będąc w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia poszukują zadośćuczynienia za doznane krzywdy i straty.
To stan obecny. Jednak zgodnie z nowelizacją ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej, od 1 stycznia 2019 r. wszyscy- niezależnie od warunków- mogą skorzystać z takiej formy pomocy, po wcześniejszym przedłożeniu zaświadczenia, że korzystanie z usług kancelarii prawnej przekracza ich możliwości finansowe. Tym bardziej więc działające w powiecie punkty porad prawnych zyskają na znaczeniu. Ustawa po nowelizacji wprowadza również nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, świadczone przez doradców na rzecz osób borykających się z zadłużeniem, czy problemami mieszkaniowymi.
W pierwszym półroczu tego roku, z bezpłatnej pomocy prawnej w powiecie skorzystały ogółem 354 uprawnione osoby. Wśród spraw i problemów warto więc sięgnąć po bezpłatne narzędzia, które mamy pod ręką- od Nowego Roku jeszcze bardziej dostępne.