Pogotowie przy Bogusława z nowym sprzętem
Nowy ambulans otrzymała filia pogotowia ratunkowego w Stargardzie. Pojazd zastąpi dotychczas eksploatowaną karetkę, którą wyprodukowano w 2013 r. Obok skuteczności oraz technicznej gotowości do wyjazdów, zapewni również nowe możliwości diagnostyki oraz pierwszej pomocy choremu, bezpośrednio na pokładzie w trakcie transportu.
W uroczystości przekazania ambulansu uczestniczył Roman Pałka, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Anna Mieczkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Obecni byli również: Iwona Wiśniewska, Starosta Stargardzki oraz Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu. Możliwości nowego nabytku podziwiali też przedstawiciele sąsiadów- Straży Pożarnej i Policji.
Tuż przed uroczystym przekazaniem, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia podał kilka danych, które budzą wrażenie. W ciągu roku zespoły ratownicze wyjeżdżają z interwencją 11 tys. razy w miejscowościach naszego regionu. Przez ten czas pokonują blisko 5 mln km. Konieczność całodobowej gotowości oraz eksploatacja pojazdów, czasem w skrajnie trudnych warunkach, powodują więc przyspieszone zużycie sprzętu. Tym bardziej więc cenne jest przekazanie nowego ambulansu stargardzkiej filii.
W dyspozycji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego jest obecnie sześć zespołów ratowniczych. Cztery stacjonują w Stargardzie, po jednym w Chociwlu i Dobrzanach. Dyrektor Wojewódzkiej Stacji przypomniał o modelowych rozwiązaniach, wprowadzonych do systemu ratownictwa medycznego na Pomorzu Zachodnim oraz równie dobrej, skutecznej współpracy ze Strażą Pożarną i Policją. Niejednokrotnie zdarza się, że strażacy i policjanci udzielają pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem karetki. To przykład skoordynowanych akcji w ramach przyjętego systemu ratowniczego.
Nowy ambulans dla Stargardu dysponuje 170- konnym silnikiem. Kierowca ma również do dyspozycji automatyczną skrzynię biegów. Ważne jest też pokładowe wyposażenie. Załoga ambulansu może korzystać z defibrylatora, wyposażonego w moduł bezpośredniej transmisji danych on- line. W trakcie transportu chorego, wstępne wyniki badań przekazywane będą do ośrodka kardiologiczno- interwencyjnego, pozwalając na szybką diagnozę, jeszcze przed przyjazdem karetki na miejsce. To funkcja szczególnie cenna w sytuacji, gdy każda minuta decyduje o zdrowiu i życiu pacjenta.
Można więc przyjąć, że mieszkańcy gmin powiatu stargardzkiego mogą poczuć się bardziej bezpiecznie. Lepiej natomiast, by okazji do korzystania z nowego nabytku pogotowia nie mieli zbyt wiele…