Archiwalna Strona O tym, jak wziąć głęboki oddech porozmawiają ze słuchaczami działacze Stowarzyszenia Edukacja- Zdrowie- Aktywność. - Powiat Stargardzki

 

Astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, których doświadczają  coraz młodsze pokolenia, zaliczono do kategorii chorób cywilizacyjnych. W dobie pandemii  znalazły się również na liście najczęściej występujących powikłań u osób dotkniętych skutkami COVID- 19. Tym bardziej więc istotna jest profilaktyka, związana z funkcjonowaniem układu oddechowego. Stąd pomysł Stowarzyszenia Edukacja Zdrowie- Aktywność, by przybliżyć kwestie leczenia chorób płuc i oskrzeli. W dotarciu do zainteresowanych mieszkańców w warunkach, wykluczających bezpośrednie spotkania, pomoże tym razem  Antena Twojego Radia.

Poświęcona w całości chorobom układu oddechowego audycja na 90,3 FM w Twoim Radiu, zostanie wyemitowana we wtorek 4 maja 2021, w bloku audycji w godzinach 10.00.- 12.00.           Data ma doniosłe znaczenie, bowiem w majowy wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. Na antenie do dyspozycji słuchaczy będą Beata Urszula Czerwonko- lekarz specjalista chorób płuc, razem z Adrianną Jankowską- specjalistą żywienia i promocji zdrowia.

W audycji usłyszymy praktyczne porady, jak radzić sobie w warunkach zmagań z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, dopasowując tryb życia, aktywności oraz żywienia do wymagań związanych z chorobą. Można spodziewać się również praktycznych porad dla ozdrowieńców po COVID- 19, jak stopniowo powracać do aktywności unikając powikłań, na które narażone są szczególnie płuca i oskrzela. Słuchacze będą mogli również wziąć udział w krótkim konkursie, pod hasłem „Co wiesz o astmie”.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na astmę cierpi ponad 235 milionów osób. W Polsce z astma zmaga się ok. 4 mln osób, w tym 11 proc. to dzieci w wieku 6- 14 lat. Nie ulega wątpliwości, że powikłania po pandemii COVID- 19 mogą pogorszyć te statystyki, Tym bardziej istotna jest profilaktyka, o której więcej usłyszymy we wtorek 4 maja na antenie lokalnego radia.

Na zdjęciu: inhalator jako niezbędny lek dla osoby cierpiącej na astmę.

Archiwalna Strona