Archiwalna Strona Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z planem promocji rodzicielstwa zastępczego po odwołaniu części obostrzeń. - Powiat Stargardzki

 

Przygotowane jeszcze w ubiegłym roku przez PCPR projekty i przedsięwzięcia, których celem miało być promowanie rodzicielstwa zastępczego zniweczył wybuch pandemii. Wprowadzone obostrzenia, praca zdalna w domach i zamknięcie instytucji publicznych uniemożliwiły organizację jakichkolwiek przedsięwzięć- nie mówiąc już o planowanych spotkaniach czy imprezach w plenerze. Tymczasem nadal potrzeba chętnych do zapewnienia tej formy opieki. Mimo stanu epidemii zdołano jednak- chociaż w niewielkim stopniu- powiększyć grono rodzin zastępczych.

Zapotrzebowanie na tę formę opieki w powiecie stargardzkim nie maleje. Dlatego PCPR, licząc na odwołanie części obostrzeń, zamierza wrócić do zawieszonych przedsięwzięć promujących rodzicielstwo zastępcze. Zachęca także rodziny do podjęcia takiego wyzwania, obiecując wsparcie- merytoryczne i finansowe.

Zgodnie ze stanem z 31 grudnia 2020 r., w powiecie stargardzkim funkcjonuje 177 rodzin zastępczych oraz trzy rodzinne domy dziecka. Pieczą zastępczą objęto więc ogółem 269 dzieci.

W minionym roku zdołano także utworzyć 14 nowych rodzin zastępczych spokrewnionych i 6 rodzin niezawodowych. Dzięki temu pieczą zastępczą objęto 31 dzieci. O skali dofinansowania z powiatowego budżetu świadczą również przekazywane kwoty na pokrycie kosztów utrzymania rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Ogółem w ubiegłym roku Powiat Stargardzki przekazał ponad 4,3 mln zł na obligatoryjne i fakultatywne świadczenia dla rodzinnej pieczy zastępczej. W dofinansowaniu ujęto również wsparcie dla pełnoletnich wychowanków.

Na przestrzeni minionego roku przyznano także w ramach świadczenia „500+” dodatek wychowawczy w formie dotacji celowej z budżetu państwa 257 dzieciom, przebywającym w 163 rodzinach zastępczych, przekazując łącznie 1,2 mln zł.

Istotną pozycją w budżecie PCPR okazała się również pomoc finansowa, przyznawana przez resort rodziny i opieki społecznej usamodzielniającym się podopiecznym. Z tej formy wsparcia skorzystało pięciu wychowanków, w tym czterech będących pod opieką młodzieżowych ośrodków wychowawczych i jednego z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.

Spodziewając się luzowania obostrzeń, PCPR przygotowuje w nowej odsłonie kampanię promującą rodzicielstwo zastępcze. Zachęca również rodziny do podjęcia tego wyzwania, jakim jest zapewnienie domu rodzinnego dzieciom doświadczonym przez los od najwcześniejszych lat życia.

Tekst zilustrowany plakatem promującym rodzicielstwo zastępcze oraz zdjęciem z festynu, organizowanego jeszcze przed pandemią.

 

 

Archiwalna Strona