Archiwalna Strona Osteobus zaparkuje już za tydzień przed szpitalem w Stargardzie. - Powiat Stargardzki

 

Podstępna choroba, która atakując najpierw bez widocznych objawów prowadzi do zmniejszenia gęstości układu kostnego człowieka, dotyka osoby obojga płci po przekroczeniu 50. roku życia. Stanowi również problem dla osób starszych, które przekroczyły wiek 65 lat i więcej. Z osteoporozą częściej zmagają się kobiety, jednak postępującego zrzeszotnienia kości nie powinni lekceważyć także mężczyźni,  nie dbający szczególnie o zdrowy tryb życia. Wszystkich do bezpłatnych badań gęstości kości zachęca Powiat Stargardzki razem ze stowarzyszeniem Edukacja- Zdrowie- Aktywność.

W ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Zbadaj swoje kości” , Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska razem z działaczkami stowarzyszenia, zaprasza do udziału w bezpłatnych badaniach, zaplanowanych przed budynkiem szpitala w Stargardzie w najbliższą środę, 19 maja. Na bezpłatne i- jak podkreślają organizatorzy- bezbolesne badania można zgłaszać się do specjalnego osteobusu, który za tydzień od 8.00. do 18.00 zaparkuje przed budynkiem stargardzkiego szpitala.

Zainteresowani profilaktycznym przebadaniem gęstości swoich kości, mogą rejestrować się już teraz, dzwoniąc pod nr infolinii: 881 474 000. Więcej szczegółów można zasięgnąć także na internetowej stronie organizatorów:

http://www.zbadajswojekosci.pl

Chętni mogą zatem przebadać poziom gęstości mineralnych kości. To podstawowe badanie, które pozwala wykryć osteoporozę we wczesnym stadium rozwoju.

Szacuje się, że na świecie co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 50. roku życia doświadczają nagłych złamań kości, których przyczyną jest rozwijająca się osteoporoza. W naszym kraju choroba ta dotyka blisko 2 miliony osób.  Rozwój osteoporozy mogą przyspieszyć  m.in. zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, oddechowego i nerek oraz niewłaściwa dieta.

Organizatorzy, zachęcając do udziału w bezpłatnych badaniach, przypominają więc o niezbędnej profilaktyce, dzięki której można w porę zapobiec pierwszym objawom tej podstępnej choroby. Aby po przekroczeniu granicy 50. lat i więcej, nadal opierać swoje życie na solidnych- nie zaś kruchych podstawach…

Tekst zilustrowany infografiką zachęcającą do badań profilaktycznych oraz poglądowym zdjęciem przebiegu badania gęstości kości.

Archiwalna Strona