Szlakiem historii
W dniu 12 sierpnia 2021 Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Chociwlu zorganizowało wyjazd integracyjny pn. „Szlakiem historii”. Grupa 50 osób odwiedziła Muzeum Kolei Wąskotorowej w Gryficach. Na obszarze ok.6000 m2 powstał skansen kolei dojazdowych eksploatowanych na sieci zachodniopomorskiej. Uczestnicy poznali historię powstania kolei wąskotorowych na Pomorzu Zachodnim i roli jaką odegrała, mogli zobaczyć zebraną kolekcję w tym parowozy, które powstały w dawnej Stoczni Vulkan.
Uczestnicy poznali także historię miasta Gryfice i zwiedzili jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych - Kościół Mariacki z okresu XIII-XV wieku. Kościół gotycki budowano przez 150 lat, na przestrzeni wieków był, wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. W 1658 roku obiekt wraz z jego cennym wyposażeniem został zniszczony podczas pożaru miasta. Na szczęście dzięki dotacjom elektora i wielkim zaangażowaniu mieszkańców miasta i okolic świątynia została odbudowana, a jej obecne wyposażenie pochodzi z okresu XVII i XVIII wieku. Wyjątek stanowi gotycki ołtarz przeniesiony z innego kościoła. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP jest po renowacji, zadbany i jest niezwykle ciekawym obiektem historycznym, który warto zobaczyć.
Kolejnym punktem programu była niewielka miejscowość Rybokarty położona ok. 8 km od Gryfic. Niewiele osób wie jakie perełki można zobaczyć w tej wsi. Miejscowość o średniowiecznym rodowodzie posiada kościół pw. św. Jóżefa Robotnika i dawną rezydencję szlachecką, która chociaż okrojona przetrwała do czasów obecnych. Poznaliśmy Panią Sołtys Rybokart , która pokazała nam kościół z jego pięknym lecz wymagającym renowacji wyposażeniem. Obecne ponad 300 -letnie wyposażenie, które jest typowe dla kościoła luterańskiego i przetrwało zawieruchy wojenne wymaga środków finansowych zarówno na konserwację empory, obrazu, trzech epitafiów jak i samej świątyni.
Naprzeciwko kościoła położony jest pałac, który stanowi przykład dworskiej rezydencji z drugiej połowy XVIII wieku. Na przestrzeni wieków pałac z otaczającym parkiem i folwarkiem miał kilku właścicieli, każdy z nich wprowadzał jakiś dodatkowy element architektoniczny rozbudowując pałac i folwark, zmieniali także sam wystrój rezydencji. Pałac przetrwał II Wojnę Światową, ale jego wyposażenie rozkradziono. Obiekt funkcjonował do 1974 roku jako szkoła. Kolejne 17 lat stał opuszczony i niszczał popadając w ruinę. Na szczęście znalazł się kupiec, który sukcesywnie do czasów obecnych prowadzi jego konserwację. Obecnie znajduje się tutaj pensjonat, kawiarnia. Właściciel obiektu Pan Zając opowiedział nam historię pałacu i pokazał nam jego wnętrze. Tutaj też uczestnicy wypili kawę i zjedli obiad.
Z Rybokart grupa z Chociwla pojechała do Mrzeżyna, gdzie mogła skorzystać z kąpieli morskich i słonecznych, a pogoda w tym dniu była wymarzona.
Wyjazd został dofinansowany ze środków Starosty Stargardzkiego i Gminy Chociwel. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za mile spędzony czas i zainteresowanie programem.
Andrzej Zieliński
Małgorzata Krysiak
Zdjęcia: Kamil Piotrowski