Zaczęło się w Szczecinie...
38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych świętuje NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. Do udziału w rocznicowych obchodach zaprasza również Zarząd Podregionu Stargard. Rozpoczną się one w czwartek, 30 sierpnia Mszą Świętą w szczecińskiej Katedrze pw. Świętego Jakuba. Kościelne uroczystości upamiętniające Sierpień ’80 celebrować będzie Arcybiskup Metropolita Szczecińsko- Kamieński, Andrzej Dzięga. W Stargardzie działacze Podregionu Solidarności spotkają się podczas uroczystego nabożeństwa w kościele pw. Św. Jana. We Mszy św. o godz. 18.30. uczestniczyć będą również przedstawiciele władz Miasta i Powiatu Stargardzkiego
Program oficjalnych uroczystości Sierpnia ’80 przewiduje w Szczecinie złożenie kwiatów i wieńców na terenie szczecińskiego portu, który- obok Stoczni- odegrał doniosłą rolę w historycznych wydarzeniach tamtego czasu. Natomiast w samo południe przed bramą Stoczni Szczecińskiej odezwą się syreny, upamiętniające sierpniowe strajki na Wybrzeżu. O 17 w świetlicy portowej Zarządu Portów Morskich Szczecin- Świnoujście, przy ul. Bytomskiej 7 nastąpi otwarcie wystawy okolicznościowej, której towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, poświęcony znaczeniu wydarzeń Sierpnia.
Według historycznych źródeł, na Pomorzu Zachodnim w sierpniu 1980 r. strajkowało 360 przedsiębiorstw. Strajki zakończyło podpisanie Porozumień Sierpniowych. Na ich mocy powstał NSZZ Solidarność. Porozumienia kończące strajk w Stoczni Szczecińskiej, podpisał 30 sierpnia 1980 r. ówczesny przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, Marian Jurczyk. Dzień później, 31 sierpnia podpisaniem porozumień zakończył się strajk w Stoczni Gdańskiej. Dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego, mówił w pierwszym punkcie o utworzeniu Wolnych Związków Zawodowych. Stało się to podstawą narodzin ruchu społecznego Solidarność, który zapoczątkował proces demontażu systemu komunistycznego w Polsce, i dalej w państwach Europy Środkowo- Wschodniej.
W Szczecinie pierwszy strajk rozpoczęła 18 sierpnia Stocznia Remontowa „Parnica”. Dalej dołączyły dwa wydziały Stoczni Warskiego oraz Stocznia „Gryfia”. Tego samego dnia delegacje strajkujących załóg utworzyły Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Nocą zredagowano 36 postulatów. 19 sierpnia nie wyjechały z zajezdni autobusy i tramwaje. Wobec eskalacji protestu komunistyczny rząd PRL zdecydował się na podjęcie negocjacji…
Świętując 38. rocznicę Sierpnia, warto zadumać się nad przebiegiem tamtych wydarzeń, które zdecydowały o naszej wolności i suwerenności, odzyskanej tak niedawno, biorąc pod uwagę perspektywę czasu i historii.