Archiwalna Strona Porozumienie na dobrych warunkach - Powiat Stargardzki

Porozumienie intencyjne w sprawie przekazania kolejnych odcinków dróg, zawarł Zarząd Powiatu Stargardzkiego z Prezydentem Stargardu. Określa ono warunki, na jakich Miasto w ciągu najbliższych trzech lat przejmie kolejne odcinki ulic, które miały dotąd kategorię dróg powiatowych, a przebiegały w administracyjnych granicach Stargardu.  Zgodnie z podpisanym Porozumieniem, w najbliższych latach Gmina Miasto Stargard przejmie od Powiatu Stargardzkiego ogółem 35 ulic. Dzięki temu mieszkańcy Stargardu będą mogli korzystać ze spójnej, miejskiej sieci dróg.

Jak zauważyli sygnatariusze Porozumienia: Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Wicestarosta Waldemar Gil i Prezydent Stargardu Rafał Zając, to kontynuacja procesu porządkowania sieci dróg, która trwa już od kilku lat. W ubiegłym roku Powiat przekazał Miastu 28 dróg, w tym przebudowany  odcinek ulicy Henryka Wieniawskiego. Cel podjętego procesu jest taki, aby jednego właściciela i zarządcę miały drogi w granicach miasta.

Już od 1 stycznia 2019 r. Zarząd Dróg Powiatowych przekaże Miastu ulice: Z. Krasińskiego, Młyńską oraz odcinek ulicy S. Okrzei- od skrzyżowania z J. Kochanowskiego do krzyżówki z A. Struga. Miasto przejmie też ul. Okulickiego w obrębie Osiedla „Lotnisko” w Stargardzie- Kluczewie. Kolejne, w tym Aleja Dębowa, Gen. Wł. Andersa oraz Grunwaldzka, Jagiellońska , Jesionowa oraz J. Kilińskiego, Klonowa, Nowowiejska i Ochronna, a także Popiela, Robotnicza, Sadowa, Wł. Sikorskiego i Wiejska, zostaną przejęte przez Miasto 1 stycznia 2021 r. Ostatni etap przekazywania dróg nastąpi 1 stycznia 2022. Ogółem w 2019 r. do Miasta należeć będzie 214 ulic. Po przejęciu wszystkich, zgodnie z Porozumieniem, ich liczba zwiększy się do 245.

Według  Wicestarosty Waldemara Gila, podpisane właśnie Porozumienie stwarza warunki do uporządkowania stanu prawnego dróg. Przyjęta forma współpracy- jak podkreślił- może być wzorcowa również dla innych gmin i powiatów regionu. Formalną podstawa przejęcia ulic mają być stosowne uchwały Rady Miejskiej i Powiatowej.

Podpisane Porozumienie Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska określiła natomiast mianem historycznego. Starosta przypomniała, że to efekt wielotygodniowych rozmów, spotkań i ustaleń przedstawicieli obu samorządów. W ocenie Iwony Wiśniewskiej, to również dowód konkretnej współpracy Miasta i Powiatu Stargardzkiego, która przynosi wymierne efekty. Część przejmowanych przez Miasto ulic, nie odpowiadała wcześniej kategorii dróg powiatowych. Stąd problemy z ich remontem i utrzymaniem. Po uporządkowaniu kwestii właścicielskich Zarząd Powiatu zakłada, że od 2023 r. dysponować będzie trzema tranzytowymi odcinkami biegnącymi przez miasto. Reszta dróg należeć już będzie do kategorii miejskich i osiedlowych.

Przykładem współpracy obu samorządów jest m.in. finansowy udział Powiatu w przebudowie Alei Żołnierza. W ramach  porządkowania kwestii właścicielskich dróg, Starostwo przygotuje projekt remontu odcinka ulicy Pierwszej Brygady. Jej przebudowa  do Placu Zgody nastąpić ma w 2019 r. W dalszej perspektywie Powiat zamierza kontynuować inwestycje, związane z modernizacją biegnących przez miasto dróg tranzytowych.

 

Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Archiwalna Strona