Rodzinnie i beztrosko na Bobrowej Polanie
Dużym sukcesem okazało się rodzinne spotkanie w Bazie Edukacji Ekologicznej „Bobrowa Polana”, gdzie na zaproszenie Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej Dzień Ekologii pełen zabawy i rozrywki zgromadził całe rodziny. Dopisała pogoda, sprzyjając spacerom do Lasku Reymonta z nieodległego śródmieścia Stargardu. Większość uczestników docierała tu jednak rowerem, biorąc udział w V Zlocie Gwiaździstym Stargardzkiego Porozumienia Rowerowego. Liczna kolumna rowerzystów, ruszając z Rynku Starego Miasta spotykała się na Bobrowej Polanie- miejscu uroczystego finału Zlotu.
Organizacja szeregu imprez na Bobrowej Polanie została dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach umowy, jaką władze funduszu podpisały ze Starostwem Powiatowym. Dzięki temu, oprócz happeningów, gier i zabaw edukacyjnych o tematyce ekologicznej, sfinansowano także budowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Na Bobrowej Polanie urządzona została m.in. leśna wiata edukacyjna. Do dyspozycji jest też kilkanaście tablic informacyjnych, klasycznych oraz interaktywnych. Można skorzystać również ze ścieżki zdrowa i obejrzeć model żeremi bobrów. Przywiązani do smartfona podładują też swe urządzenie w solarnej ładowarce „pod chmurką”.
W ramach zielonej szkoły wybudowano drewniane ławostoły i ławki. Urządzone także zostało miejsce na ognisko- powstał nowy kamienny krąg z rusztem grilla, i pojemnik do selektywnej zbiórki odpadów. Wszystko to w klimatycznym zakątku leśnym, oddalonym o niespełna kilka kilometrów od centrum Stargardu.
O urokach tego miejsca mogli przekonać się uczestnicy gier, zabaw i zajęć terenowych, zorganizowanych przez Proeuropejskie Centrum Ekologiczne pod patronatem Starosty Stargardzkiego. Największym powodzeniem cieszyła się przede wszystkim Mega proca. Dzięki niej zarówno duzi, jak i mali mogli spróbować swoich umiejętności. Potrzebowali jednak do tego pewnej dawki siły. Zbiórkę i segregację odpadów promowała z kolei gra pod hasłem „celuj do kosza”, z wykorzystaniem zużytych butelek PET. Duże wrażenie zrobił też „eko- zaur”, robot hydrauliczny, idealny do gier i zabaw na świeżym powietrzu.
Kilkadziesiąt worków plastikowych nakrętek zdołano również zebrać podczas całej imprezy. Intensywnie pracowała też załoga eko- kantoru, wymieniając surowce wtórne (przede wszystkim makulaturę), na różnorodne odmiany sadzonek roślin. Słoneczny i ciepły klimat lata, które dobiega już końca sprzyjał testowaniu wszystkich urządzeń, w jakie wyposażono Bobrową Polanę. Przy okazji można było ocenić w praktyce własną sprawność fizyczną, zasoby sił i umiejętności gry korzystając ze sprzętu do rekreacji, wykonanego w zgodzie z naturę i całkowicie biodegradowalnego...
Odwiedzający Bobrową Polanę mieli również okazję skosztować pysznego żurku, który smakował wyśmienicie „w tych pięknych okolicznościach przyrody”. Zarówno uczestnicy Zlotu Gwiaździstego, jak i pozostali goście bawili się też wyśmienicie przy wspólnym ognisku. Udział w imprezie zakończył się też szczęśliwie dla jednego z jej uczestników, który wyjechał z Bobrowej Polany nowym rowerem, ufundowanym przez Starostę. Do rozdania było także wiele nagród za udział w grach zręcznościowych oraz wiedzę o zasadach ekologii.
Przed nami piękna jesień. Bobrowa Polana czeka, przypominając o wielu atrakcjach- dostępnych także na co dzień.
Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej w Szczecinie.