Jesień może być pełna radości
Przekonywali o tym ci, którzy mają przed sobą własną Jesień Życia, jednak nie wprawia ich to w przygnębienie. Przeciwnie- odkrywają nowe możliwości, korzystając także z oferty, przygotowanej przez samorządy i organizacje pozarządowe, dla których polityka senioralna stanowi istotny punkt aktywności. O nowym podejściu do grona „60+” przypomniała trzecia już edycja Stargardzkich Dni Seniora. Pierwszy weekend jesieni wypełniły przedsięwzięcia oraz imprezy, których główni bohaterowie- zawsze młodzi duchem- nie zwracają uwagi na swoją metryczkę.
Zarówno parada seniorów na Rynku Starego Miasta z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej i Prezydenta Stargardu Rafała Zająca, jak i szereg innych wydarzeń, choćby organizowanych w Parku Chrobrego uświadomiły nam, jak istotna z roku na rok staje się kwestia integracji osób starszych oraz wspieranie ich aktywności. Biorąc pod uwagę zjawisko starzenia się społeczeństwa, potwierdzone statystycznie oraz w praktyce, rośnie także znaczenie samorządów wszystkich szczebli w aktywnym prowadzeniu lokalnej polityki senioralnej.
Odwołując się do danych GUS, osoby w wieku powyżej 60 lat w 2035 r. stanowić będą 23,2 proc. ludności Polski. W samym Stargardzie liczba osób w wieku „60+”, wzrosła według staniu z 31 grudnia 2016 r. do ponad 16 tys. I grono to będzie systematycznie się powiększać. Stąd wartość przyjętej przez Miasto polityki senioralnej, którą wspierają również jednostki Powiatu Stargardzkiego, odpowiedzialne za wsparcie rodzin i pomoc społeczną.
Trzecia już edycja Dni Seniora przypomina też o potrzebie wyjścia z izolacji czterech ścian i zaangażowania szczególnie tych, którzy nadal chcą być potrzebni. Wzajemne relacje, utrzymywane także między pokoleniami, są przecież najlepszą formą terapii. Zapobiegają również wyobcowaniu, wiodącym wprost ku samotności czy depresji. Obok wyzwań społecznej i psychologicznej natury, święto osób „60+” stanowi doskonałą okazję do dalszej dyskusji nad przełamywaniem barier, zwłaszcza w sferze małej architektury. Wiele dobrego stało się w tym zakresie na stargardzkich ulicach, w autobusach komunikacji miejskiej i budynkach użyteczności publicznej. Sporo jednak zostało jeszcze do zrobienia- tak w mieście, jak i powiecie.
Stargardzkie Dni Seniora były też dobrą okazją, by przypomnieć, że Stargard znalazł się w globalnej sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia. Doceniono przyjęty program działań na rzecz osób starszych, obowiązujący w perspektywie lat 2018- 2020. Podczas III edycji imprezy rozmawiano także z przedstawicielami organizacji pozarządowych (oficjalnie i w kuluarach), o potrzebie bardziej ścisłej integracji środowiska „60+”, zaangażowanego w rozmaite wydarzenia- od imprez kulturalnych po sportowe i rekreacyjne.
Teraz nadszedł czas realizacji kolejnych wyzwań, dyktowanych przez uwarunkowania Jesieni Życia.