Ciepło czułości zamiast chłodu przemocy...
Drugi dzień października ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Dniem bez Przemocy, nawiązuje do daty urodzin Mahatmy Gandhiego- gorącego orędownika rozwiązywania wszelkich sporów i konfliktów w duchu wzajemnego poszanowania, bez sięgania po jakiekolwiek formy przemocy. W jego ujęciu stanowi ona zawsze wyraz bezsilności, dotykającej przede wszystkim tych, którzy w przemocy upatrują jedynego środka na rozwiązanie własnych problemów. Stąd dzisiejsze święto, które ma wymiar zarówno polityczny, religijny, jak i społeczny oraz osobisty. Przemoc może dotknąć bowiem człowieka w rozmaitej formie- od najwcześniejszych lat życia.
Stąd aktywny udział Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w obchodach święta, które ma przypomnieć wszystkim, zajętym sprawami codzienności, jak bardzo przemoc wrosła w nasze zachowania.
Dzień bez Przemocy ustanowiony został przez ONZ rezolucją z 15. czerwca 2006 r. Jest więc doskonałą okazją do refleksji nad sobą i współczesną rzeczywistością, która- można odnieść takie wrażenie- przesiąknięta jest różnorodnymi przejawami przemocy. Od tej w najbardziej brutalnej formie, po „dyskretne” jej rodzaje, dotykające człowieka w jego życiu prywatnym i zawodowym.
Siła i przemoc wrosły też, niestety w nasze życie rodzinne. Doświadczają jej najmłodsi, stając się mimowolnymi ofiarami pośpiechu i frustracji dorosłych. Spirala przemocy podświadomie przejmowana jest przez następne pokolenia, jako wzorzec zachowania, gwarantujący źle pojmowaną skuteczność. Stąd podejmowane próby, aby przerwać to błędne koło.
Najlepiej zacząć od siebie, przypominając, że spory, kłótnie i konflikty w rodzinie zdarzają się- i nie ma w tym nic dziwnego. Problem jest wtedy, gdy nie dysponując żadnymi argumentami, sięgamy po argument siły. Granicę w relacjach, poza którą rozciąga się mroczny obszar krzywd i deptania godności człowieka, przekraczamy wówczas, gdy wchodzimy w rolę agresora.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dniu bez Przemocy przypomina zatem: Bicie, uderzanie pięściami oraz szczypanie i szturchanie, to już coś więcej niż „zwykła” kłótnia. W katalogu rozmaitych form przemocy znajdziemy też ubliżanie i ośmieszanie, szantaż, zakończony izolowaniem od innych ludzi oraz najgorsze formy naruszania ludzkiej godności, czyli zmuszanie do zachowań seksualnych.
Ofiary przemocy zwykle są niewidoczne dla otoczenia, ukryte i zastraszone. Ważna jest więc nasza reakcja na zło, dziejące się za ścianą mieszkania. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przypomina, że osoby dotknięte przemocą mogą szukać wsparcia w siedzibie Centrum przy ul. Skarbowej 1., w budynku Starostwa Powiatowego. Pracownicy PCPR są do dyspozycji telefonicznie po nr.: 91 48 04 938. Można skontaktować się również mailowo, pisząc na adres: pcpr@powiatstargardzki.pl
Osoby zmagające się z przemocą mogą też szukać wsparcia w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Stargardzie, przy ul. Krasińskiego 19. Jest również możliwy telefoniczny kontakt z dyżurującymi tu osobami, pod nr.: 91 578 08 30.
Ważne, by reagować. Przymykanie oczu i wypieranie ze świadomości zdarzeń pełnych przemocy, utrwala ją w różnych wymiarach naszej codzienności.