Nauczycielskie święto na dużej scenie
Uroczystą oprawę tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej, zapewniła duża scena Stargardzkiego Centrum Kultury. Miejskie i powiatowe uroczystości zgromadziły liczne grono nauczycieli szkół podstawowych, przedszkoli oraz placówek oświatowych, prowadzonych przez Miasto i Powiat Stargardzki. Na wspólne świętowanie zaprosili pracowników oświaty Prezydent Stargardu Rafał Zając, razem ze Starostą Stargardzkim Iwoną Wiśniewską.
Święto dedykowane osobom, odpowiedzialnym na co dzień za trud wychowania i kształtowania charakteru młodego człowieka, było również doskonała okazją do uhonorowania najbardziej wyróżniających się pracowników oświaty. Nagrody z rąk Prezydenta i Starosty Stargardzkiego odebrało 80 osób, które wyróżniono za osiągnięcia w pracy organizacyjnej, dydaktycznej i wychowawczej. Starosta Stargardzki nagrodziła m.in. Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej, Wandę Nowickę oraz Andrzeja Albrewczyńskiego, Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego wspólnie z Tomaszem Korytkowskim, Dyrektorem Zespołu Szkół Nr 1. Starosta doceniła w ten sposób skuteczne i profesjonalne zarządzanie placówkami, jakie podlegają nagrodzonym.
Za dokonania i osiągnięcia, uzyskane w pracy z młodzieżą, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska nagrodziła też ks. Marcina Miczkułę z parafii pw. NMP Królowej Świata. Ks. Marcin jest znany z wielu niekonwencjonalnych przedsięwzięć, organizowanych wspólnie z młodzieżą: wyjazdów oraz imprez i spotkań, integrujących także lokalną społeczność- nie tylko w wymiarze kolegiackiej parafii.
Dzień Edukacji Narodowej świętowało 433 nauczycieli, zatrudnionych we wszystkich 11 placówkach, prowadzonych przez Powiat Stargardzki. To sześć szkół ponadgimnazjalnych- w tym Szkoła Podstawowa Specjalna- i cztery placówki oświatowe. Powody do radości mieli szczególnie pracownicy Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli- już po przeprowadzce do wyremontowanych i bardziej przyjaznych pomieszczeń, w specjalnie przystosowanej części Bursy Szkolnej.
To również święto blisko 150 pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych, bez których trudno byłoby mówić o sprawnym funkcjonowaniu na co dzień systemu oświaty.
Godną i radosna oprawę nauczycielskiemu świętu zapewniły też występy dziecięcych zespołów tanecznych MDK, na czele z legendarnymi już Rupakami. Atmosfera wspólnego świętowania udzieliła się wszystkim zgromadzonym w SCK. Nie udało się jednak uniknąć w kuluarach rozmów o przyszłości, podporządkowanej kolejnym etapom reformy oświaty.
Wyzwaniem dla dyrektorów liceów, techników i zespołów szkół będzie bowiem nowy rok szkolny 2019- 2020, kiedy w pierwszych klasach zasiądą jednocześnie: ostatnie roczniki „wygaszonych” gimnazjów i absolwenci reaktywowanych ósmych klas szkół podstawowych. Oba roczniki wykształcone przy tym na dwóch odrębnych podstawach programowych…
Do tej sytuacji przygotowują się już teraz szkoły ponadgimnazjalne- kadrowo, sprzętowo i lokalowo. Dyrektorzy placówek mają przy tym nadzieję, że doświadczenia zebrane w ramach kolejnych etapów reformy edukacji, pozwolą na łagodne przyjęcie „wyżu dwóch roczników”- bez większych problemów.