Anryterroryści na odsiecz pacjentom szpitala
Sytuacja wyglądała dramatycznie: uzbrojeni, zamaskowani napastnicy opanowali Szpitalny Oddział Ratunkowy, detonując ładunek wybuchowy. Po eksplozji część budynku szpitala ogarnęły płomienie. Pożar zagrażał kolejnym kondygnacjom. Wśród personelu lekarskiego i pacjentów są ciężko ranni. Na miejsce skierowano natychmiast policyjnych antyterrorystów oraz jednostki ratowniczo- gaśnicze Straży Pożarnej. Eksplozja uszkodziła również laboratorium mikrobiologiczne. Jest więc zagrożenie skażeniem obszaru, sąsiadującego ze szpitalem. Akcję ratowniczą koordynował Wydział Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Stargardzie.
Zorganizowane ćwiczenia służb Straży Pożarnej i Policji stanowiły test szybkiego reagowania dla wszystkich służb, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu stargardzkiego i skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom. Sprawdzono również czujność kadry Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego ZOZ, której zadaniem była natychmiastowe powiadomienie służ i rozpoczęcie, a następnie kontynuowanie bezpiecznej ewakuacji szpitala.
Ćwiczenia przeprowadzono zgodnie z przyjętym scenariuszem, który zakładał, że sytuacja może być dynamiczna. Nie ograniczano się więc do powiadomienia o podłożeniu ładunku. W grę wchodziła również jego detonacja oraz intensywna akcja gaśnicza. Test sprawności obejmował również lekarza koordynatora ze Szczecina. Jego zadaniem było zapewnienie specjalistycznego transportu do przewozu pacjentów w ciężkim stanie. Do akcji zaangażowano też dyspozytora stargardzkiego MPK. Spółka miała zapewnić autobusów do przewozu ewakuowanych pacjentów. Natomiast Dyrekcja pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 3, była zobowiązana do przygotowania sali gimnastycznej dla ewakuowanych pacjentów.
Ćwiczenia służb, personelu medycznego i jednostek zaangażowanych w akcję ratowniczo- gaśniczą przebiegły bez zarzutu. W ramach testu stwierdzono, że odpowiedzialne za reakcję systemy powiadamiania działają należycie- zarówno w samym szpitalu, jak i w Komendzie Powiatowej Policji, Straży Pożarnej i Wydziale Zarządzania Kryzysowego Starostwa. „Na gruncie” przetestowano również sprawną ewakuację kadry medycznej i pacjentów, oraz zabezpieczenie pozostałych budynków przed skutkami wybuchu w obrębie SOR.
Dobrze wypadła też współpraca miejskich i powiatowych służb, odpowiedzialnych za transport i logistykę w sytuacjach nadzwyczajnych. Nie zawiódł także szczeciński lekarz- koordynator. Ćwiczeniom prowadzonym na terenie szpitala towarzyszyło sporo dymu i huku. Ich organizatorom udawało się miejscami zapewnić całkiem niezły realizm zdarzeń… Szczęśliwie pacjenci mogli obserwować z bezpiecznej perspektywy sprawność służb, które pod szpitalnymi oknami uwijały się jak w ukropie.