Park z mechatroniką, w nowej odsłonie
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 kształcący się w zawodzie technik mechatronik, otrzymają nowoczesną pracownię. Dobiegają właśnie końca roboty budowlane, związane z remontem i wyposażeniem wnętrz w budynku szkoły. Wysokiej klasy sprzęt umożliwi kontynuację praktycznego kształcenia uczniów stargardzkiej „Jedynki”, którzy zyskają dzięki temu możliwość zatrudnienia w firmach, poszukujących specjalistów o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Remont i wyposażenie pracowni mechatronicznej, sfinansowano dzięki dotacji ze Starostwa Powiatowego i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Sopocie. Otwarcia pracowni należy spodziewać się w listopadzie.
Starostwo Powiatowe sfinansowało prace remontowe kwotą 35 tys. zł. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazała natomiast 15 tys. zł, korzystając z pośrednictwa Fundacji MILON w Stargardzie. Zajęcia z przedmiotów mechatronicznych odbywać się będą w sali nr 61, dostosowanej do nowych funkcji dzięki wykonanym już pracom budowlanym.
Pomieszczenia pracowni zostały wyposażone w nową instalację elektryczną, o zakresie napięcia 400V/ 230V/ 24V. Wymieniono również oświetlenie na bardziej wydajne i energooszczędne. Ułożono również nowa instalację dla sieci internetowej. Prace budowlane obejmowały m.in. wykonanie podwieszanego sufitu, odnowienie ścian oraz ułożenie nowych wykładzin podłogowych. Wszystkie użyte materiały posiadają certyfikaty i atesty, gwarantujące bezpieczeństwo uczniów korzystających z pracowni.
Jej sercem będzie nowoczesne wyposażenie, które umożliwi młodym adeptom mechatroniki nabycie praktycznych umiejętności, co z kolei pozwoli na przystąpienie do egzaminów, potwierdzających uzyskane kwalifikacje zawodowe. Uczniowie będą mieć do dyspozycji 8 stołów, wykonanych przez stargardzkie Centrum Kształcenia Praktycznego. Zainstalowano na nich 16 indywidualnych stanowisk dydaktycznych, wyposażonych m.in. w sterowniki Siemensa oraz dwa zestawy falowników z silnikami trójfazowymi. Całość zestawu uzupełnia 16 uczniowskich laptopy z oprogramowaniem techno- dydaktycznym. Do dyspozycji uczniów będą również cyfrowe mierniki uniwersalne oraz drobny, ale niezbędny sprzęt elektrotechniczny w rodzaju styczników, przekaźników oraz włączników i wyłączników.
Nauczyciel nadzorujący zajęcia w pracowni otrzyma do dyspozycji stanowisko z nowoczesnym wyposażeniem multimedialnym. Będzie mógł również skorzystać z zaplecza technicznego, które umożliwi także przechowywanie sprzętu i pomocy dydaktycznych.
Uczniowie przekraczając próg sali 61, oprócz zajęć przewidzianych podstawą programową lub wynikających z profilu kształcenia zawodowego, zyskają również możliwość realizowania swoich pasji czy zainteresowań, związanych z szeroko pojęta mechatroniką- czyli elektroniką, elektrotechnika i mechaniką, na których opierają się wszystkie złożone systemy funkcjonowania współczesnego przemysłu.
Pasja i zajęcia w pracowni mechatronicznej mogą przynieść wymierne efekty- już w dorosłym życiu zawodowym, przy wdrażaniu i nadzorze nowych technologii.