Archiwalna Strona Szansa dobrego startu- z unijnym dofinansowaniem - Powiat Stargardzki

Osoby na co dzień borykające się z własną niepełnosprawnością, która stanowi jedną z głównych przyczyn ich trudnej sytuacji życiowej i materialnej, stoją przed szansą zmiany jaką stwarza program aktywizacji społeczno- zawodowej, realizowany przez samorząd Pomorza Zachodniego. Uczestnikami programu mogą być mieszkańcy naszego regionu, dla których przygotowano kompleksowe wsparcie w sferze zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest złożenie wniosku do 9 listopada 2018 r. Firma szkoleniowo- doradcza, która zajmie się w praktyce przygotowaniem chętnych do udziału w programie, zachęca do składania zgłoszeń w wyznaczonym terminie.

Udział w programie dofinansowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa, jest całkowicie bezpłatny. Program aktywizacji uzyskał bowiem wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego, w obecnej unijnej perspektywie budżetowej lat 2014- 2020. Inicjatorzy projektu, na czele ze szczecińską Izbą Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości, chcą zapewnić warunki dobrego startu grupie 60 osób, zagrożonych ubóstwem lub społecznym wykluczeniem. Udział w programie ma zakończyć się dla części z nich podjęciem pracy, zgodnej z uzyskanymi kwalifikacjami oraz na miarę stanu zdrowia. Liczy się również rozbudzenie aktywności społecznej wśród uczestników projektu, którzy będą mieli okazję wyjścia poza samotność własnych czterech ścian. Program aktywizacji społeczno- zawodowej osób niepełnosprawnych rozpoczęty we wrześniu, potrwa do końca listopada 2019 r. Jego wartość przekracza blisko 1,5 mln zł. Znakomitą część tej kwoty stanowi dofinansowanie z EFS. Więcej szczegółów zainteresowani znajdą w podanym linku:

http://www.gos-polska.pl/projekty/229-projekt-program-aktywizacji-spoleczno- zawodowej-osob-niepelnosprawnych-2

 

Z programu mogą skorzystać osoby pracujące, uczące się lub mieszkające w naszym regionie, w wieku powyżej 18 lat. Warunkiem udziału jest formalny status osoby niepełnosprawnej, w myśl  Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz  zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Z oferty mogą również skorzystać osoby z bliskiego otoczenia potencjalnych uczestników programu.

Już po zakwalifikowaniu, osoby biorące udział w projekcie otrzymają szansę wejścia na tzw. indywidualną ścieżkę. Towarzyszyć im będzie psycholog, doradca zawodowy oraz lekarz i terapeuta. Uczestnicy skorzystają więc z różnorodnych, dopasowanych indywidualnie zajęć w formie warsztatów kompetencji społecznych, a także osobistej lub rodzinnej terapii z psychologiem.  Potrzebujący bardziej formalnego   wsparcia w rozwiązaniu własnych problemów, będą mogli skorzystać również z pomocy prawnej. W ramach zajęć przewidziano też terapię ruchową oraz inne zabiegi rehabilitacyjne. Program przewiduje także wspólne wyjścia do kina, teatru lub udział w innych przedsięwzięciach artystyczno- kulturalnych.

Warto zatem dać sobie szansę, wspartą unijnym dofinansowaniem i profesjonalną pomocą, oferowana przez specjalistów.

 

Archiwalna Strona