Wyśpiewali niepodległość w Parku Chrobrego
W urodzinową fetę przerodziły się tegoroczne obchody Stulecia Niepodległej, na scenie Teatru Letniego w Parku Chrobrego. Po części oficjalnej, był czas na wspólną radość i spotkania pełne dobrej energii, którym towarzyszyła muzyka i tekst zaczerpnięty z międzywojennych pieśni legionowych. Wszystko w ramach wielkiego podsumowania projektu SCK „#Stargard dla Niepodległej” realizowanego kilka miesięcy przed finałem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Późnym popołudniem 11 listopada, bawiły się w Parku Chrobrego tłumy mieszkańców Stargardu, podziwiając występy na scenie grup wokalnych, tanecznych i artystycznych, które przygotowały różnorodny „niepodległościowy” repertuar.
Na plenerowy koncert w Parku Chrobrego pod patronatem Prezydenta Stargardu Rafała Zająca i Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, złożyły się występy grup, które pod okiem instruktorów przygotowywały się w ramach warsztatów malarskich, tanecznych i wokalnych, będących częścią ogólnopolskiego projektu pod hasłem „Niepodległa”. W artystyczne działania włączyły się organizacje i stowarzyszenia, zaangażowane w przygotowanie tegorocznych imprez z okazji jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Wszyscy swoje umiejętności zaprezentowali w niedzielne popołudnie.
Widzowie i słuchacze zaopatrywali się więc w płócienne torby z konturem mapy Polski, wykonane własnoręcznie przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na miejscu można było je przyozdobić w kwietne motywy, korzystając z fachowego wsparcia instruktorów SCK i harcerzy. Rzecz jasna, przeważały biało- czerwone barwy.
Na scenie Teatru Letniego swój repertuar prezentowali natomiast młodzi wykonawcy ze stargardzkich szkół i przedszkoli. Dopisali również uczniowie szkół z Grzędzic, Dobropola i Marianowa. W klimat święta wprowadził słuchaczy Chór Cantore Gospel. O utrzymanie odpowiedniego nastroju zadbał także Zespół de Facto, razem z grupą artystów Piwnicy Art Cafe.
Wszystkim zebranym serca skradł natomiast brawurowy występ dzieci z Przedszkola Nr 1, które zatańczyły z fantazją krakowiaka w strojach ludowych. Ich prezentację poprzedziły wielotygodniowe przygotowania, tym bardziej więc zachwycała swoboda i fantazja najmłodszych tancerzy i tancerek, występujących w sporządzonych specjalnie na tę okazję wiankach.
Podczas różnorodnych projektów artystycznych młodość wzajemnie przenikała się z dojrzałością, doskonale ilustrując unikalny wymiar świętowania stu lat niepodległego państwa. Późnym popołudniem, kiedy widzowie mogli docenić iluminację w barwach narodowych baszty Morze Czerwone górującej nad Teatrem Letnim, do wspólnego Poloneza zaprosili także Seniorzy. Była również okazja przypomnienia sobie największych szlagierów legionowych, śpiewanych wspólnie z wokalistami grupy Art. Cafe.
Plenerowe podsumowanie imprez i projektów organizowanych w roku Stulecia Niepodległej można więc uznać za udane. Kolejne przedsięwzięcia przypadną już w miesiącach i latach nowego wieku dla Rzeczpospolitej.