Archiwalna Strona Odświętna teraźniejszość zamknięta w kapsule czasu - Powiat Stargardzki

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – te słowa Józef Piłsudskiego wyjątkowo  głośno wybrzmiały w   listopadowy wieczór, tuż przed oficjalnymi obchodami Stulecia Niepodległej. Przypomniano je przed rozpoczęciem Biegu Niepodległości, który wyruszył ulicami osiedla Lotnisko w Stargardzie- Kluczewie. Bieg Niepodległości uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 5 organizują już od sześciu lat. Uczestniczą w nim przyjaciele szkoły i sąsiedzi . W tegorocznej  imprezie wzięło udział blisko 130 osób. Półtorakilometrowy bieg otwierali oraz poprowadzili  nauczyciele wf: Alicja. Postawa i Szymon Gessner. Oboje nadawali tempo  biegaczom, kijkarzom  i spacerowiczom. Ci zaś przyprowadzili bliskich, znajomych a także ulubione czworonogi.

Trasę przemierzali  ramię w ramię amatorzy i profesjonaliści tacy jak Mariusz Malec, przedstawiciele grupy „Stargard-ja się nie ścigam” oraz Stargardzkiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. Po zakończeniu biegu, jego uczestnicy odśpiewali hymn natomiast wicedyrektor Janusz Borkowski przypomniał o zdarzeniach, które wytyczyły drogę ku niepodległej Polsce.

Wielu wzruszeń zebranym  zapewnił również wokalny występ uczennicy Gabrieli Mrozek oraz interpretacja słów Józefa Piłsudskiego, w wykonaniu Dariusza Szulca. Kulminacyjny punkt oficjalnej części obchodów Stulecia Niepodległości w Zespole Szkół Nr 5, stanowiło  zakopanie w ziemi  kapsuły pamięci- metalowego pojemnika wykonanego przez uczniów i nauczycieli: Krzysztofa  Bielskiego,  Jana Kociuby i  Arkadiusza Zielińskiego. W kapsule umieszczony dokumenty dla przyszłych pokoleń, takie jak:  informacje o współczesnej rzeczywistości, akty prawne, zdjęcia i prace uczniów.  O kompletną  zawartość pojemnika, świadczącą o klimacie obecnego czasu, zadbała  Dyrektor ZS 5  Jolanta. Kawszyn, wspólnie ze swoim zastępcą  Januszem Borkowskim i Joanną. Żurawska-Ubych. Miejsce umieszczenia kapsuły oznaczono pamiątkową płytą, wykonaną przez razem z uczniami przez  Arkadiusza Popiołka .

W ramach finału oficjalnej części uroczystości zapłonął też  znicz pod Dębem Pamięci. O  pamiątkowe medale dla uczestników biegu zatroszczyła się  natomiast  Joanna Suleja. Atrakcją dla zebranych okazało się  ognisko, przygotowane przez  Tomasza Chmielewskiego i uczniów klasy II A. Na długo pozostaną w pamięci uczestników  przysmaki z grilla serwowane  przez  Renatę Kępską, oraz uczniów z klasy IIC i IITż. Na deser uczniowie klas żywieniowych pod opieką  Dorotry Kujawskiej, Danuty Puchniarskiej i Marzeny Samujło przygotowali słodkośc, bezpośrednio do skonsumowania w barwach biało- czerwonych.

Wyjątkowość jubileuszowych obchodów podkreślały również dekoracje w barwach narodowych, umieszczone  w oknach sal lekcyjnych. Wrażenie budził przede wszystkim napis świetlny ”Sto lat Polsko”, wykonany przez Krzysztofa Bielskiego i uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy .

W ten sposób kadra i uczniowie Zespołu Szkół Nr 5, razem z mieszkańcami osiedla Lotnisko,  uczcili wyjątkowe w swoim rodzaju narodowe święto, dochowując dbałości o przeszłość, która mając wpływ na teraźniejszość,  kształtuje  kolejne lata wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej.

Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Archiwalna Strona