Nieodpłatna pomoc prawna zapewniona po Nowym Roku
Stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego zainteresowane udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej wybrał Zarząd Powiatu Stargardzkiego w otwartym konkursie, ogłoszonym na podstawie zapisów Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Konkurs dotyczył obsługi punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego, jakie Powiat Stargardzki zobowiązany jest prowadzić na swoim terenie. Zgodnie z wolą ustawodawcy nadzór nad tym zadaniem powierzony jest jednostkom samorządu powiatowego.
Usługi nieodpłatnej pomocy prawnej świadczone będą w pomieszczeniach, udostępnianych przez Urząd Gminy Stargard, Urząd Miasta i Gminy Chociwel, Urząd Miejski w Dobrzanach oraz w Starej Dąbrowie, Ińsku i Suchaniu. W sumie sześć lokalizacji na terenie powiatu stargardzkiego.
Na realizację tych zadań Zarząd Powiatu zamierza przeznaczyć w 2019 r. ogółem 190.080,00 zł, z podziałem na nieodpłatną pomoc prawną, poradnictwo obywatelskie i działania w zakresie edukacji prawnej.
Decyzją Zarządu Powiatu w drodze otwartego konkursu wybrano oferty warszawskiej Fundacji Honeste Vivere. Usługi nieodpłatnej pomocy prawnej fundacja świadczyć będzie w siedzibach Gminy Stargard i Gminy Chociwel. Powiat skorzysta również z usług Zaborskiego Towarzystwa Naukowego z siedzibą w Brusach, dla gmin Dobrzany i Stara Dąbrowa. Ta sama organizacja zapewni także nieodpłatne usługi prawne mieszkańcom Ińska i Suchania, otwierając swoje punkty w siedzibach urzędów gmin. Nie wybrano natomiast oferty, złożonej przez szczecińską Fundację „Baltivia 2050”.
Powiat zapewnia organizacjom, że lokal, w którym usytuowany jest punkt nieodpłatnej pomocy będzie miał wyodrębnione pomieszczenie, umożliwiające zachowanie dyskrecji oraz wyposażone w niezbędny sprzęt biurowy. Lokal będzie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie mają być udzielane w przeciętnym wymiarze pięciu dni w tygodniu, przez co najmniej cztery godziny dziennie. Powiat zastrzega wydłużenie dyżurów do pięciu godzin dziennie. Wydłużenie dyżurów w jednym punkcie obejmie także w takiej sytuacji dwa pozostałe na terenie powiatu. Zwiększony wymiar godzin nie będzie natomiast powiązany ze zwiększeniem finansowania zadań w danym roku.
Takie m.in. warunki zaakceptowały organizacje, którym powierzono świadczenie usług nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu. Pełną treść ogłoszenia zamieszczamy poniżej.
/pliki/powiatstargardzki/pliki/doc16378520181218081926-2.pdf