Pomoc prawna- nieodpłatna i bardziej dostępna
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w gminach powiatu stargardzkiego rozpoczęły działalność od nowego roku. Świadczenie tej formy pomocy należy do obowiązków powiatu, zgodnie z przepisami ustawy, która powierza Starostwu to zadanie z zakresu administracji rządowej. Usługi prawne oferują mieszkańcom organizacje i stowarzyszenia, wybrane w drodze konkursu. Na terenie powiatu stargardzkiego utworzono kilka takich punktów.
Otwarto je w stargardzkim Zespole Szkół Nr 2 oraz w siedzibie Urzędu Gminy Kobylanka. Prowadzone są także w urzędach gmin Dolice i Marianowo. Nieodpłatną obsługą prawną mieszkańców tych gmin, zajmą się adwokaci wskazani przez Okręgową Izbę Radców Prawnych i Szczecińską Izbę Adwokacką.
Natomiast usługi prawne dla osób zamieszkałych w miejscowościach Gminy Stargard i Gminy Chociwel, świadczyć będzie warszawska Fundacja Honeste Vivere. Prawnicy fundacji zaproszą do pomieszczeń, udostępnionych przez urzędy obu gmin. Z kolei Zachodniopomorskie Towarzystwo Naukowe zapewni obsługę prawną mieszkańcom Dobrzan, Starej Dąbrowy, Ińska i Suchania. Punkty przyjęć interesantów zlokalizowane także w siedzibach urzędów gmin.
Od 1 stycznia tego roku, uprawnione do uzyskania pomocy prawnej są osoby, których nie stać na pokrycie kosztów usług kancelarii prawnych. Wystarczy, że złożą one stosowne oświadczenie w tej sprawie. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje przy tym spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Porady można jednak uzyskać w sytuacji, kiedy potrzeba prawnego wsparcia przed rozpoczęciem działalności.
Szczegółowych informacji odnośnie godzin otwarcia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej zasięgnąć można na stronie: www.powiatstargardzki.pl w zakładce: „aktualności- nieodpłatna pomoc prawna” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego.
Od nowego roku jest również możliwość wcześniejszego umówienia się na wizytę u prawnika w podanych wyżej lokalizacjach. Powiat Stargardzki zajmie się pośrednictwem w ustalaniu terminów poszczególnych wizyt. Wystarczy zadzwonić pod nr.: 91 480 49 23 2 godzinach od 8.00 do 15.00. Umówić się też można na wizytę, korzystając z adresu: https://powiatstargardzki.npp-24.pl/Rejestracja/Home.
Kolejną formę wsparcia stanowić będzie również nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, świadczone w punktach pomocy prawnej na terenie powiatu. Rozwój tego typu usług ma następować jednak sukcesywnie, po złożeniu stosowanego wniosku przez organizację pozarządową, która udokumentuje swoją gotowość do poradnictwa tego typu.
Warto zatem poznać szczegóły, by skorzystać z nieodpłatnej pomocy, dzięki której bez ponoszenia dodatkowych kosztów łatwiej będzie osiągnąć swoje cele, w gąszczu dynamicznie rozwijającego się rodzimego prawa.