Archiwalna Strona Nieodpłatna pomoc prawna w zasięgu ręki - Powiat Stargardzki

Jej zapewnienie należy do obowiązków powiatu, zgodnie z przepisami ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji, w formie zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. W gminach powiatu stargardzkiego funkcjonuje obecnie pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, dostępnych dla mieszkańców.  Od początku roku radcowie prawni oraz adwokaci udzielili w tej formie już 50 porad.

Wsparcie prawne świadczone jest przy tym w szerokim zakresie. Obejmuje ono m.in.: prawo pracy, ubezpieczenia społeczne czy przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Można skorzystać także z bezpłatnego poradnictwa w sprawach karnych, administracyjnych, cywilnych lub rodzinnych. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej świadczą również usługi w zakresie prawa podatkowego, jednak z wyłączeniem działalności gospodarczej. Pomoc ta ma charakter konsultacyjny. Można więc dowiedzieć się o stanie prawnym swojej sprawy oraz metodach jej rozwiązania. Jest również możliwość sporządzenia różnego rodzaju pism przy wsparciu prawnika, jak choćby wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Punkty pomocy prawnej zapewniają również konsultacje, odnośnie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe lub sądowo- administracyjne. Należy pamiętać jednak, że bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje kwestii bezpośredniego sporządzania pism procesowych.

Ta forma wsparcia udzielana jest jest na podstawie oświadczenia, w którym dana osoba potwierdzi, że samodzielnie pokrycie kosztów odpłatnych porad prawnych przekracza jej możliwości finansowe.

W minionym roku z nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystały na terenie powiatu 764 osoby. W punktach powierzonych organizacjom pozarządowym udzielono łącznie 362 porad. Wśród korzystających z nieodpłatnej pomocy prawnej najliczniejszą grupę stanowiły osoby, które ukończyły 65 lat- do punktów konsultacyjnych zgłosiło się ogółem 479 osób. Po wsparcie i pomoc prawną najczęściej występowano w sprawach prawa cywilnego (udzielono w tym zakresie 270 porad). Kolejne miejsca zajmują  kwestie spadkowe (170 porad) oraz rzeczowe (107 udzielonych porad). W sprawach alimentacyjnych udzielono również 108 nieodpłatnych porad prawnych.

Chcąc skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, można umówić się telefonicznie na wizytę, dzwoniąc pod numer: 91 48 04 923 dostępny w godzinach 8.00- 15.00.  Można również uzgodnić termin korzystając z adresu:

https://powiatstargardzki.npp-24.pl/Rejestracja/Home

W tym roku świadczeniem nieodpłatnej pomocy prawnej zajmują się prawnicy z warszawskiej Fundacji Honeste Vivere, oraz Zaborskiego Towarzystwa Naukowego z siedzibą w Brusach. Obie organizacje zostały wybrane w drodze otwartego konkursu. Powiat we współpracy z gminami zapewnił pomieszczenia, umożliwiające spotkania z prawnikiem w sprzyjających warunkach.

Archiwalna Strona