Artyści z Dzwonowa i ze Stargardu- laureatami toruńskiego festiwalu
Grupa teatralna „SpektakLuarni”, którą tworzą podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie, zajęła pierwsze miejsce podczas XIX Eliminacji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2019” w Toruniu. Uznanie widzów zdobył debiutancki spektakl pod hasłem: „Byle być sobą”. Teraz laureatów czeka wyjątkowe przeżycie. Grupa wystąpi bowiem na deskach teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, podczas finałowej gali festiwalu.
Krakowska scena legendarnego teatru im Juliusza Słowackiego, czeka zatem na grupę artystyczną z Dzwonowa, powstałą w 2018 r. z inicjatywy psycholog Kariny Krajniewskiej oraz instruktorów terapii zajęciowej: Diany Sokalskiej i Anny Dudzińskiej. Projekt powołania zespołu wspierała na każdym etapie realizacji kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie, Izabela Sząber.
Zespół „SpektakLuarni” tworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uczestniczący na co dzień w zajęciach organizowanych przez placówkę w Dzwonowie. Debiutancki spektakl grupy „Byle być sobą” zdobył uznanie jurorów toruńskich eliminacji, głównie dzięki uniwersalnemu przesłaniu, które podkreśla dodatkowo niekonwencjonalny styl i forma. Muzyczna pantomima, odwołując się do języka ludzkich emocji przypomina widzom, jak bardzo współczesny człowiek opanował do perfekcji noszenie różnorodnych masek. Z czasem nabiera biegłości w nakładaniu kolejnych, zależnie od okoliczności, wikłając się coraz bardziej w drobne i większe kłamstwa- także wobec siebie.
Życie pod dyktando nakładanych kolejno masek sprawia, że przejmują one kontrolę nad człowiekiem, doznającym coraz częściej uczucia wewnętrznej pustki. Gdy tracimy poczucie tego, co tak naprawdę stanowi o naszej tożsamości- sytuacja zaczyna prowokować do retorycznego pytania: kim tak naprawdę jesteśmy. Muzyczna pantomima w wykonaniu grupy z Dzwonowa ma prowokować i zachęcać do zrzucania masek, spośród których wiele niemal już przyrosło do ludzkiego oblicza. W kruszeniu fałszu i własnego zakłamania ma pomóc szczere uczucie, wiodące do ponownego nawiązania relacji z drugim człowiekiem.
Grupę aktorów tworzą podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w składzie: Ewa Górecka, Małgorzata Bukowińska, Paulina Pilarska, Iwona Szczepaniak, Tomasz Bańburski, Wojciech Chełstowski, Dominik Głowacz i Paweł Wężowski. W ramach XIX eliminacji toruńskiego przeglądu, drugie miejsce zajęli również artyści Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Stargardu. W zespole teatralnym „Pasja” występują osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Do zrzucania masek w imię miłości, ukrywającej się w drobnych rzeczach i słowach, zespół WTZ Dzwonowo zachęci teraz widzów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Na scenie najpiękniejszej w Polsce krakowskiej sceny, wystąpią również artyści WTZ ze Stargardu. To najlepsza forma uhonorowania kreatywnej aktywności ludzi, zmagających się na co dzień z własnym cierpieniem.