Archiwalna Strona Historie znane i nieznane, malowane kreską... - Powiat Stargardzki

Zobaczymy w formie podań, legend i baśni stargardzkich w komiksowej oprawie  podczas wystawy, która wieńczy XII edycję Powiatowego Konkursu na Komiks pod hasłem: „Znane i nieznane historie, legendy miasta Stargard i powiatu stargardzkiego”. Konkursowe prace autorstwa uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich ze Stargardu i miejscowości gmin powiatu, zostały wyeksponowane na parterze Starostwa, w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w środę 26.02 2019 r. o godz. 9.30.

Komiksowy konkurs zorganizowano staraniem Dyrektora PODN w Stargardzie i Książnicy Stargardzkiej. Patronat honorowy nad konkursem objęła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska. Głównym założeniem tegorocznej edycji konkursu było stworzenie komiksu, opartego na motywach legend, opowiadających o dziejach Stargardu i powiatu. Sztuka komiksu w obecnej dobie przeżywa swój renesans, tym bardziej więc pomysł przełożenia dawnych opowieści ze Stargardu i okolic, spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Świadczy o tym liczne grono 72 uczestników ze szkół miasta i powiatu stargardzkiego, którzy zgłosili komisji konkursowej swoje prace.

Podczas oceny nadesłanych prac szacowne jury, na czele z przewodniczącym Ryszardem Baloniem, brało pod uwagę kryteria oryginalności pomysłu oraz wkładu pracy, przy zachowaniu dyscypliny w tworzeniu, jakiej wymaga od rysowników sztuka komiksu. Oceniano także oryginalność scenariusza i rysunku, kompozycję kadrów umieszczonych na planszy oraz liternictwo. Istotnym warunkiem dopuszczenia pracy do dalszej rywalizacji w konkursie, była także poprawność językowa tekstów użytych w komiksie. Organizatorzy postawili zatem młodym twórcom wysokie wymagania. Część z naszych rysowników mogła jednak skorzystać z warsztatów pod hasłem: „Którędy do legendy?”, przeprowadzonych przez Jolantę Aniszewską z Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Stargardzie i Sławomira Nowickiego, nauczyciela plastyki oraz historii.

Konkursowe jury przyznaje, że poziom nadesłanych prac okazał się wysoki. Młodzi twórcy sięgnęli po różne techniki plastyczne. Będziemy więc mogli podziwiać na parterze Starostwa  bogatą paletę dzieł: od czystego rysunku, do rozbudowanych form malarskich. Prace charakteryzuje także bogata wyobraźnia, uchwycona dzięki trafnie dobranym środkom plastycznego wyrazu.

W  kategorii szkół podstawowych, przyznano ogółem cztery nagrody i pięć wyróżnień. Sześciu młodych twórców, którzy nadesłali  prace w kategorii szkół ponadpodstawowych, otrzymało  także swoje wyróżnienia.  Szacowne jury w składzie: Zofia Kmieciak, Kamila Malak, Beata Spiechowicz oraz Irena Zalewska przyznaje, że nie miało łatwego zadania przy doborze najlepszych prac, biorąc pod uwagę artystyczny poziom wszystkich, nadesłanych w konkursie. Nagrodzone i wyróżnione dzieła będziemy mogli podziwiać już od środy. Jeśli ma ktoś ochotę poznać ujętą w kadrze komiksu historię pod hasłem: „Zatopione miasto, czyli o tym, czego nie widać, a co można usłyszeć” lub poznać dzieje „Gołębi świętego Jana” niech zatrzyma się od środy w holu Starostwa, zapominając na chwilę o problemach codzienności.

Archiwalna Strona