Archiwalna Strona Nabywali ekologicznej wrażliwości na Bobrowej Polanie - Powiat Stargardzki

Tegoroczny sezon rozpoczęliśmy z fantazją na Bobrowej Polanie, uczestnicząc w obchodach Dnia Ziemi razem ze Starostą Stargardzkim Iwoną Wiśniewską oraz wolontariuszami Proeuropejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Bogaty program imprez, a także gier i zabaw na leśnych ścieżkach był również możliwy dzięki finansowemu wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne w Szczecinie. Inaugurację najdłuższej tegorocznej Majówki, poprzedziły zajęcia dla najmłodszych uczestników w tych „pięknych okolicznościach przyrody”.

Zajęcia edukacji ekologicznej, na które składały się barwne prelekcje i warsztaty, dedykowano uczniom szkół podstawowych z Miasta Stargardu oraz Gminy Stargard, a także Gminy Stara Dąbrowa. W plenerowym spotkaniu na Bobrowej Polanie  uczestniczyli więc młodzi słuchacze ze szkół w Małkocinie, Chlebówku oraz Szkoły Podstawowej Nr 3 w Stargardzie.

Panele edukacyjne przygotowane staraniem wolontariuszy Proeuropejskiego Centrum Ekologicznego poświęcono w przystępnej formie szeroko pojętej ochronie przyrody. Rozmawiano więc z najmłodszymi uczestnikami o bogactwie gatunków roślin i zwierząt na Pomorzu Zachodnim. Przypomniano też o znaczeniu fauny i flory w życiu człowieka, który zapatrzony w zdobycze cywilizacji zapomina, jak bardzo jego życie i sprawne funkcjonowanie uzależnione jest od zachowania równowagi ekologicznej w przyrodzie.

W równie przystępny sposób specjaliści wyjaśnili też dzieciom, jak ważną rolę pełni system recyklingu i racjonalnego zagospodarowania odpadów- przede wszystkim dla zachowania przyrodniczego dziedzictwa kraju i regionu. Rozmawiano również o zielonej energii, szczególnie w kontekście możliwości  pozyskiwania prądu elektrycznego ze źródeł odnawialnych. Warunki Bazy Edukacji Ekologicznej pozwalały przy okazji na praktyczną prezentację urządzeń z panelami fotowoltaicznymi, gwarantujących „czyste ładowanie” komórek i smartfonów.

Obecni podczas spotkania z uczniami przedstawiciele Nadleśnictwa Kliniska przypomnieli natomiast  o ekologicznym znaczeniu lasu. W barwny sposób opowiadali m.in. o prowadzonej przez Nadleśnictwo racjonalnej gospodarce leśnej, połączonej z akcją zabezpieczenia i ochrony lasów przed szkodnikami.

Spotkanie w Bazie Edukacji Ekologicznej na Bobrowej Polanie było więc dobrą lekcją dla najmłodszych. Może nabędą dzięki temu  dobrych nawyków oraz szacunku wobec natury,  zachowując się odmiennie od zapatrzonych w swój techno świat dorosłych…

 Projekt finansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

 

Archiwalna Strona