Przekazali Dar Pokoju, słowem i muzyką
Wieczornica „Dar Pokoju” zorganizowana w stargardzkiej Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, stworzyła wszystkim zebranym niepowtarzalną okazję do wyciszenia i poszukiwań źródła wewnętrznego pokoju, który pozostaje ukryty w głębi ludzkiego serca. Staraniom tym nie sprzyja coraz bardziej rozedrgana i hałaśliwa rzeczywistość, wypełniona nadmiarem pustych emocji. Dlatego słowno- muzyczny projekt, współgrający z klimatem gotyckiego wnętrza, ukazał widzom i słuchaczom perspektywę zupełnie innego świata. Jest on dostępny niemal w zasięgu ręki- a jednak trudny do osiągnięcia… Wieczornicę zorganizowano staraniem dyrekcji, uczniów i nauczycieli II LO, proboszcza kolegiackiej parafii oraz podopiecznych placówek wychowawczych i szkół, działających zarówno w mieście, jak i miejscowościach powiatu.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedziała Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Zastępca Prezydenta Stargardu Ewa Sowa oraz przedstawiciele placówek oświatowych. Licznie przybyli mieszkańcy i goście, mogli osobiście doświadczyć wyjątkowego brzmienia słowa i dźwięku, którym godną oprawę nadały mury Kolegiaty.
Szczególnie przejmująco zabrzmiał hymn „Hevenu Shalom Alehem”, wykonany przez wszystkich uczestników Wieczornicy. Sięgając po starotestamentalny tekst we współczesnej oprawie, młodzi artyści „Wyśpiewali pokój dla świata” życząc sobie i wszystkim: „Niech nasze życie będzie radosne, a pozdrowienie <<Pokój>> połączy nas”.
Wzruszenie udzieliło się także zebranym, dzięki kolejnej interpretacji utworu Kamila Bednarka „Światu brakuje troski” w wykonaniu solistów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Zabrzmiała również „Moja i Twoja Nadzieja” zespołu Hey- utwór brawurowo wykonany przez podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego w Stargardzie. Widzów i słuchaczy urzekło również wykonanie utworów Piotra Rubika oraz muzyczny apel: „Przekażmy sobie Znak Pokoju” , w interpretacji uczniów Szkoły Podstawowej ze Strachocina.
Słuchacze odkrywali także na nowo utwory Stanisława Sojki. Nie obyło się również bez „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena w interpretacji solistów Młodzieżowego Domu Kultury. Na niezwykły repertuar złożyły się też utwory w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5, oraz II Liceum Ogólnokształcącego. Swoją pieśnią o ekologicznym przesłaniu- „ Bo ja mam tylko jeden świat” zachwycili najmłodsi z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Mali Artyści”. Bez względu na różnicę wieku, wszyscy wyśpiewali swoją tęsknotę za codziennością pełną pokoju i harmonii, przypominając w przystępny sposób o sprawach i rzeczach ważnych. Niezwykłe okazało się również doświadczenie rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, która czeka tuż za progiem Kolegiaty… Warto więc w jej murach poszukiwać nadal echa wyśpiewanej prośby o Dar Pokoju.