Portret bohaterów naszej wyobraźni- w ujęciu twórców z MDK
Wernisaż niezwykłej wystawy czeka nas w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze budynku Starostwa Powiatowego. Zobaczymy tym razem serię zdjęć portretowych, wykonanych przez uczniów Pracowni Fotograficznej przy stargardzkim MDK, pod kierunkiem Waldemara Jaszczaka- fotografika i założyciela grupy fotograficznej Ubik. Wernisaż wystawy zaplanowano na środę, 29 maja o godz. 9.45 w holu Starostwa. Już sam tytuł przygotowywanej ekspozycji może intrygować. Obok hasła „Wielcy… jak my” nie można bowiem przejść obojętnie. Do udziału w prezentacji prac młodych fotografików zaprasza Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska.
Cel, jaki założyli sobie pasjonaci z Pracowni Fotograficznej MDK był jasny: wydobyć i umiejętnie pokazać, jacy bohaterowie funkcjonują w świadomości historycznej pokolenia, które niebawem wkroczy w dorosłe życie. Wybór portretowanych osób, przypisanych do kategorii „wielkiego Polaka” pozostawiono samym młodym twórcom. Nadzorujący projekt nie ingerował w treść i sposób prezentacji danego cyklu zdjęć. Ich autorzy mogli w tym względzie cieszyć się całkowitą swobodą.
W efekcie zobaczymy prezentowaną na fotografiach plejadę postaci, które ukształtowały zarówno naszą historię, jak i obecną, polską rzeczywistość. Odpowiednio wyeksponowano zatem portretowe ujęcia Jana Pawła II, papieża pozostającego nadal jednym z mentorów, inspirujących młodych ludzi. Ale w galerii portretów znajdziemy też Marię Dąbrowską czy Zbigniewa Wodeckiego- ludzi kultury, literatury i sztuki.
Natomiast w dobie cyfrowej obróbki zdjęć oraz wszechobecnej metody „kopiuj- wklej” warto podkreślić fakt, że fotografie przygotowane zostały w „czystej formie”, bez jakiejkolwiek post- produkcji z użyciem graficznych programów komputerowych. W zamian umieszczono je w zaaranżowanych kompozycjach, na etapie tworzenia zdjęć w studio.
Zobaczymy więc na parterze Starostwa cykle portretowe dziesięciu osobowości. Dla każdej z nich przeznaczono trzy ujęcia: pierwsze- wprowadzające z wizerunkiem postaci. Dalej zaś portret bliski oraz daleki, nadające kontekst całości. Przy każdej z nich widz dostrzeże element, charakterystyczny dla obecnego czasu: telefon, suszarkę albo laptop… Dzięki takiemu zabiegowi uzyskano osobistą i jednocześnie współczesną nam perspektywę, przybliżającą bardziej i „oswajającą” wizerunek postaci, umieszczanych zwykle na cokołach pomników. Taka forma aranżacji przy okazji przypomina odbiorcy, że niezależnie od stopnia pomnikowości lub miejsca w panteonie świętych, to w istocie ludzie, w ślady których może udać się każda i każdy z nas…
W założeniu prezentowana wystawa miała być jedynie warsztatowym ćwiczeniem z portretu. Uzyskany efekt okazał się jednak dojrzały tak dalece, że młodzi twórcy z MDK zdecydowali się pokazać swoje prace szerokiej publiczności. Zapraszamy więc już teraz w środę, 29 maja do wspólnego podziwiania portretów postaci znanych, które jednak można odkryć na nowo, dzięki zupełnie innej perspektywie nadanej przez młodych fotografików.