Archiwalna Strona Jubileusz 30 lat wolności świętujemy w Stargardzie - Powiat Stargardzki

Za nami  okrągłe trzy dekady od chwili, kiedy częściowo wolne wybory będące efektem kompromisu zawartego przy Okrągłym Stole, zapoczątkowały naszą drogę ku wolności. Czwarty dzień czerwca 1989, stał się symboliczną datą dynamicznych przemian ustrojowych, które zaowocowały upadkiem komunizmu  w Polsce, oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jubileusz 30- lecia wolności uczcimy w Stargardzie międzypokoleniowa debatą, imprezami w plenerze i grą miejską.

Świętowanie okrągłego jubileuszu, który upamiętnia dni czerwcowego przełomu, rozpoczęła debata w sali widowiskowo- teatralnej Stargardzkiego Centrum Kultury pod hasłem: „Świadkowie czasu. 30 lat wolności”. Młodzież stargardzkich szkół średnich spotka się z przedstawicielami ówczesnej opozycji, którzy byli bohaterami tamtych wydarzeń. Do udziału w debacie zaproszono m.in. liderów ówczesnego Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego ze Stargardu i Szczecina. Mieszkańcy Stargardu mogą natomiast oglądać plenerową wystawę w centrum przy ul. Wyszyńskiego „Solidarnie ku wolności”, przygotowaną przez Europejskie Centrum Solidarności. Klimat Czerwca ’89 uwieczniono także na kolejnych fotografiach, wyeksponowanych w stargardzkim Parku Chrobrego.

W niedzielę 2 czerwca OSiR Stargard zaprosi natomiast do udziału w Biegu Wolności. Biegacze wyruszą o 15.00, spod Bramy Pyrzyckiej. Do pokonania  wyznaczono symboliczny dystans o długości 1989 m, nawiązujący do roku przełomu.

Muzeum Archeologiczno- Historyczne przygotowało również w niedzielne popołudnie grę miejska pod hasłem: „Stacja końcowa: komunizm, stacja początkowa: wolność”. Chętni do udziału w grze mogą wyruszyć w tę wyjątkowa podróż szlakiem historii najnowszej także o 15.00. spod Bramy Pyrzyckiej.

Natomiast o 20.30 w Teatrze Letnim wystąpią artyści Sceny Art. Cafe z recitalem „Powrót- piosenki nie tylko Jacka Kaczmarskiego”. Widzów kina SCK czeka natomiast maraton filmowy- w cenie jedynie za złotówkę. Przygotowano seanse filmów, nawiązujących do atmosfery tamtych czasów. Obejrzymy więc „300 mil do nieba”, brawurowo zagrane  „80 milionów” , ikoniczne już dzieło polskiego kina „Człowiek z marmuru” a także obraz „Wałęsa. Człowiek nadziei”. Szczegóły filmowego repertuaru- na stronie SCK.

Jest zatem okazja, by uczestnicząc w czerwcowych obchodach Święta Wolności uświadomić sobie wymiar, skalę i wartość tej drogi, jaką przeszliśmy w ostatnich trzech dekadach urzeczywistniając to, co po koniec lat 80. wielu wydawało się nieosiągalne i niemożliwe.

 

 

Archiwalna Strona