Jest możliwość sięgnięcia po dotacje na utrzymanie obiektów zabytkowych
Do końca sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich lub robót budowlanych, prowadzonych w obiektach wpisanych do rejestru zabytków na terenie powiatu stargardzkiego. Wnioski od zainteresowanych stowarzyszeń i podmiotów, będą przyjmowane i rozpatrywane na podstawie uchwały Rady Powiatu z dnia 29 kwietnia 2009 r., która ustaliła zasady udzielania dotacji na renowację zabytków. Dotacje na remont i konserwację zabytków przyznawane są z powiatowego budżetu.
O dofinansowanie może ubiegać się każdy podmiot, będący właścicielem lub posiadaczem obiektu zabytkowego. Przyjęta procedura wymaga jednak, aby przedstawić tytuł prawny, potwierdzający użytkowanie wieczyste, ograniczone prawo rzeczowe nad danym budynkiem lub budowlą, bądź też trwały zarząd lub formalne zobowiązanie do opieki nad zabytkiem. Wnioski o dofinansowanie można składać w siedzibie Starostwa, przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie. Więcej szczegółów znajdziemy w postanowieniach uchwały Rady Powiatu Stargardzkiego, do pobrania poniżej:
/pliki/powiatstargardzki/pliki/Uchwa%C5%82a%20dotacje%20zabytki.doc
W miarę swoich możliwości finansowych, Zarząd Powiatu przeznacza z budżetu określone kwoty, dzielone między właścicieli oraz zarządców ubiegających się o wsparcie remontów i prac konserwacyjnych obiektów zabytkowych. Działania te są zbieżne z przyjętym Programem Opieki nad Zabytkami Powiatu Stargardzkiego. Założono w nim m.in. działania, których celem ma być zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektów zabytkowych na terenie powiatu oraz wspieranie projektów, zwiększających dostępność finansową w ramach unijnych programów pomocowych. W przyjętej strategii zapisano także zahamowanie procesu degradacji części zabytków i podjęcie starań o przywrócenie ich do pierwotnego stanu.
Na podstawie przepisów uchwały Rady Powiatu, w ubiegłym roku przyznano łącznie 70 tys. zł. na remonty i konserwację obiektów zabytkowych. Dzięki finansowemu wsparciu z powiatowego budżetu wyremontowano wnętrza kościoła w Rosowie, należącego do rzymskokatolickiej Parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Kani (gmina Chociwel). Zabezpieczono i wyremontowano również ściany kościoła w Krzywnicy (gmina Stara Dąbrowa). Powiat dofinansował też dokończenie remontu zachodniej elewacji poklasztornego skrzydła kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marianowie.
Natomiast z przyznanej na ten rok kwoty 50 tys. zł, sfinansowane zostaną prace remontowe zachodniej strony wieży kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Pęzinie (gmina Stargard), a także remont dachu kościoła pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Żalęcinie (gmina Dolice). Przyznano także dotację na prace konserwacyjne renesansowej chrzcielnicy kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Białej (gmina Dobrzany). Kontynuowany jest również remont kościoła w Krzywnicy. Po zabezpieczeniu oraz izolacji ścian i fundamentów, nadszedł teraz czas na remont dachu tego filialnego kościoła, który należy do Parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca w Starej Dąbrowie.