Archiwalna Strona Powiatowy program zapobiegania przestępczości jednogłośnie przyjęty - Powiat Stargardzki

Dokument przygotowany przez Wydział Zarządzania Bezpieczeństwem  Starostwa Powiatowego w Stargardzie we współpracy z Miastem, Strażą Miejską i Komendą Powiatową Policji przyjęto na forum Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, której przewodniczy Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska. Powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dotyczy lat 2019- 2022. Zaplanowano w nim działania zarówno służb i jednostek, jak i organizacji społecznych, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców gmin powiatu.

Autorzy programu zamierzają koordynować starania wszystkich jednostek i organizacji, dążących do poprawy poziomu bezpieczeństwa na terenie powiatu stargardzkiego. W dokumencie ujęto w syntetycznej formie opis kompleksowych działań, mających ograniczyć zjawiska i zachowania, które budzą powszechny sprzeciw lokalnej społeczności oraz jej  poczucie zagrożenia. W programie założono pracę zespołową służb, jednostek i organizacji społecznych, na rzecz polepszenia jakości życia pod względem bezpieczeństwa. W dokumencie czytamy m.in., że narastającej fali przemocy i agresji w sferze prywatnej i publicznej nie zdoła zatrzymać Policja oraz inna instytucja stojąca na straży porządku prawnego, bez   mobilizacji mieszkańców do wspólnego działania, zbieżnego z pracą policji.

W perspektywie lat 2019- 22 autorzy programu zamierzają doprowadzić do utworzenia powiatowego systemu monitorowania, planowania i koordynacji działań dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego.  Mają one iść w parze z profilaktyką wśród mieszkańców, której celem ma być ukształtowanie poczucia współodpowiedzialności za poziom bezpieczeństwa w swojej gminie i miejscowości. Zaplanowano również profilaktyczne działania, mające zapobiegać patologiom, takim jak alkoholizm, narkomania i sięganie po dopalacze, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Zapowiedziano również identyfikację oraz wskazywanie szczególnych zagrożeń dla mieszkańców powiatu, a także starania, których celem jest otoczenie opieka osób, rodzin i środowisk dotkniętych przemocą lub doświadczających sytuacji kryzysowej.

Istotnym punktem przyjętego programu jest również wspólne i skoordynowane działanie Policji, inspekcji, straży oraz szkół i placówek razem z administracją powiatową oraz innymi organizacjami i samorządami, celem zapewnienia bezpieczeństwa w gminach i miejscowościach powiatu. W programie jako ważną określono także współpracę z mediami na rzecz kształtowania rzetelnej polityki informacyjnej, promującej kwestie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wśród sześciu głównych zadań ujętych w programie znajdziemy także i te, które dotyczą bezpośrednio prewencji wychowawczej, bezpieczeństwa społecznego a także przeciwdziałania przestępczości  komunikacyjnej, ochrony porządku i środowiska oraz przeciwdziałania zagrożeniom kryzysowym. 

Realizacji zadań ujętych w programie podejmie się blisko 20 podmiotów, na czele z Komendą Powiatową Policji oraz Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej. Corocznej oceny działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa dokona Starosta Stargardzki razem z Komisją Bezpieczeństwa i Porządku, której przewodniczy. Autorzy dokumentu zastrzegają, że powstawanie nowych zagrożeń jest zjawiskiem dynamicznym, co wymusza konieczność aktualizacji zadań i założeń zawartych w Programie. To cenna uwaga, zważywszy na codzienność, która potrafi zaskakiwać skalą nieprzewidzianych zdarzeń, oddziałujących negatywnie na poczucie bezpieczeństwa lokalnej wspólnoty.

           

           

Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Archiwalna Strona