Amok i szaleństwo w pakiecie. Ostrzegamy!
Piętnaście osób zatrutych dopalaczami przebywa na leczeniu w szpitalach regionu. Niektóre z nich są w stanie ciężkim. Dramat nastąpił po zażyciu substancji niewiadomego pochodzenia, sprzedanych przez 18- letniego dilera w Trzebiatowie. Poszkodowani w najcięższym stanie przebywają na oddziałach intensywnej opieki medycznej.
To skutek poszukiwania nowych doznań i wrażeń oraz „innych stanów świadomości”, chemicznie wspomaganych przez syntetyczne substancje, których składu nie znają nawet najbardziej doświadczeni toksykolodzy. Leczenie, a raczej walka o życie ofiar dopalaczy, przypomina błądzenie po omacku. Nie wiadomo bowiem, co stanowi najlepszą odtrutkę dla organizmu ogarniętego wyniszczającym szaleństwem i amokiem.
Główny Inspektor Sanitarny, a razem z nim wojewódzcy i powiatowi inspektorzy, ostrzega przed zażywaniem jakichkolwiek substancji psychoaktywnych. Sprzedawane pokątnie podczas spotkań, „domówek” czy innych imprez, niosą szaleństwo na niewyobrażalną dotąd skalę i skutki, które trudno przewidzieć dla organizmu.
Wydarzenia w Trzebiatowie stanowią niechlubne otwarcie wakacyjnego sezonu. Tym większa obawa, że podczas nadchodzących wakacji znajdą się młodzi ludzie, chętni do sięgnięcie po wspomagane chemicznie doznania. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny przypomina: ktokolwiek nabywa dopalacze, nie wie, co spożywa. Przyjęte nawet w mikroskopijnej ilości charakteryzują się wysoką toksycznością. Ceną jest trwałe uszkodzenie organów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego.
Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna ze Stargardu po stwierdzeniu pierwszych przypadków zatrucia dopalaczami, wsparła jednostkę inspekcji sanitarnej w Gryficach, podejmując działania o charakterze profilaktyczno- edukacyjnym. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Trzebiatowie była miejscem spotkań z uczniami klas piątych, szóstych i siódmych podczas których przypomniano o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakie niosą ze sobą dopalacze. Spotkania tego rodzaju mają być połączone z kampanią informacyjną w gminach i lokalnych mediach, ostrzegającą przed zagrożeniem.
Także w Powiecie Stargardzkim zostaną podjęte działania o charakterze profilaktycznym, edukacyjnym oraz informacyjnym. Mają uświadomić, jak tragicznie może zakończyć się chęć eksperymentowania z własnym organizmem. Zaburzenia pracy serca, halucynacje i psychozy, a także udar mózgu i zawał- zamiast wspomnieć wakacyjnej przygody. Zastanów się, czy warto- apelują inspektorzy sanitarni, lekarze i toksykolodzy.