Archiwalna Strona Od alimentów po zawiłości postępowań spadkowych... Edukacja prawna- tym razem w Zespole Szkół nr 2 - Powiat Stargardzki

 

Prawnicy fundacji, którym Powiat Stargardzki powierzył usługi nieodpłatnej pomocy prawnej, kontynuują cykl spotkań z uczniami szkół ponadpodstawowych. W niebanalnej formie przybliżają w praktyce zagadnienia, które mogą okazać się przydatne w codziennym życiu. Lekcje edukacji prawnej rozpoczął w I LO prawnik  Fundacji Honeste Vivere, prowadzącej punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w gminach Stargard i Chociwel. Zajęcia w Zespole Szkół Nr 2 poprowadził natomiast adwokat Jakub Sidorowski, reprezentujący Zaborskie Towarzystwo Naukowe, które obsługuje punkty nieodpłatnej pomocy w Dobrzanach, Starej Dąbrowie oraz Ińsku i Suchaniu.

Prowadzący wykłady dla uczniów klas IV w Zespole Szkół nr 2, przyjął swobodną formę kontaktu ze słuchaczami. Przede wszystkim skrócił dystans, prosząc by uczniowie zwracali się po imieniu. Partnerska forma spotkania przypadła do gustu  słuchaczom. Prowadzący nie narzekał też na brak pytań. Podczas pięciogodzinnego cyklu wykładów, uczniów interesowały tak poważne kwestie, jak prawo do świadczeń alimentacyjnych po ukończeniu nauki w szkole średniej, czy też przepisy regulujące prawo uchylania się od alimentów na rzecz rodzica przez dorosłe już dziecko…

Szczegółowo zajmowano się także formą zawierania umów najmu mieszkań w zwykłej formie, ze szczególnym uwzględnieniem  najmu okazjonalnego oraz uprawnieniami właściciela lokalu wobec najemcy, zwłaszcza w zakresie wstępu właściciela do wynajmowanego lokalu. Poruszano też kwestie nabywania własności oraz znoszenia współwłasności nieruchomości. Uczniów interesowały także ujęte w kodeksie karnym przesłanki odpowiedzialności za prowadzenie pojazdów  po alkoholu, bądź zażyciu środków odurzających oraz uprawnienia pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, a także formy zawierania umów o pracę i pozostałych umów cywilnoprawnych.

Nie zabrakło również specjalistycznych zagadnień na styku prawa i biznesu, takich jak m.in.: sposoby zawierania umów w transporcie międzynarodowym, czy też odpowiedzialności przewoźnika za utracony lub uszkodzony ładunek. Przeanalizowano także warunki świadczenia przewozu kabotażowego- a więc  usług transportowych np. przez polskiej firmy na terytorium innego państwa.

Zbiór spraw i zagadnień był więc dość  obszerny. W ich zrozumieniu pomogła forma wykładu, daleka od skomplikowanego języka, definicji oraz wykładni charakterystycznej dla kancelarii  czy prawniczych terminów.

Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Archiwalna Strona