Archiwalna Strona Przepis zobowiązujący samorządy do pokrywania strat szpitali- niezgodny z zapisami Konstytucji - Powiat Stargardzki

 

Uznał tak Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie finansowej odpowiedzialności samorządów za stratę netto samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Chodziło o koszty świadczeń udzielonych ponad limit umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Trybunał przyjął tym samym argumenty samorządu, który zaskarżył art. 59 ustawy o działalności leczniczej. Przepis nakłada na jednostkę samorządu terytorialnego- jako podmiot, który utworzył samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej- obowiązek pokrycia jego straty, jeśli szpital sam nie jest w stanie tego zrobić. Innym rozwiązaniem byłaby likwidacja. szpitala

TK przyznał, że wykonywanie zadań zleconych z zakresu ochrony zdrowia wymaga stale rosnących nakładów finansowych. Wzrost kosztów funkcjonowania szpitali- wojewódzkich i powiatowych- w dużej mierze wynika natomiast z wprowadzanych przez rząd ustaw i rozporządzeń, które w założeniu mają podnieść jakość świadczeń i pracy personelu medycznego.

W konsekwencji Trybunał uznał, że zobowiązanie jednostek samorządu terytorialnego do pokrycia straty netto, będącej ekonomicznym skutkiem stosowania przepisów powszechnie obowiązujących, wywołuje obligatoryjne skutki finansowe w zakresie kosztów świadczeń- bez zapewnienia przez państwo adekwatnego finansowania. To zaś jest niezgodne z art. 166 i 167 konstytucji. Według TK zlekceważenie przez ustawodawcę kosztów wprowadzanych regulacji, jest tworzeniem prawa pozornego. Przerzuca się bowiem na samorządy stale rosnący koszt udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, bez zapewnienia środków na finansowanie tej działalności.

-Werdykt TK formalnie potwierdza to, o czym głośno mówią samorządowcy już od dłuższego czasu- przypomina Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Wiceprzewodnicząca Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. -Oczekujemy, że w ślad za wyrokiem Trybunału, państwo podejmie konkretne działania wobec szpitali, szczególnie tych powiatowych, których narastające zadłużenie obciąża bezpośrednio budżet powiatu- podkreśla Starosta, przypominając, że najwyższy już czas na zmiany w przepisach regulujących odpowiednio finansowanie świadczeń- bez widma finansowej katastrofy samorządów województw, miast i powiatów.

Tylko w perspektywie lat 2015- 2018 zadłużenie szpitala w Stargardzie wyniosło blisko 15 mln. zł. Jest ono pokrywane sukcesywnie z budżetu Powiatu Stargardzkiego- jako podmiotu prowadzącego SPWZOZ. Na obsługę długu szpitala, Powiat był zmuszony zaciągnąć kredyt bankowy. Przekłada się to na sytuację finansową powiatowego budżetu- zarówno w nowym, jak i kolejnych latach budżetowych. Konieczność spłaty długów szpitala stawia pod znakiem zapytania planowane projekty oraz inwestycje. Część samorządowców sygnalizuje, że spłata zobowiązań szpitali zaczyna bezpośrednio zagrażać płynności finansowej jednostek samorządu.

Archiwalna Strona