Archiwalna Strona Koronawirus: zabezpieczenie i profilaktyka - Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stargardzie odpowiada. - Powiat Stargardzki

 

Po formalnie potwierdzonym zachorowaniu wywołanym przez koronawirusa u dwojga mieszkańców, Stargardu Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna podjęła działania profilaktyczne i zabezpieczające- zgodnie z procedurami Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Powiatowy Inspektor Sanitarny podkreśla, że nie ma powodów do paniki, apeluje także do mieszkańców Stargardu i gmin powiatu stargardzkiego o zachowanie spokoju. Dwie osoby, które powróciły z Włoch, są pod opieką zespołu lekarzy oddziału zakaźnego szpitala przy Arkońskiej w Szczecinie. Kwarantannie poddano także osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sanitarne mieszkańców przypominają, że i w tym przypadku zadziałały wszystkie procedury, które wprowadzono by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby wywołanej przez SARS- Cov- 2.

Zarówno Powiatowy Inspektor Sanitarny, jak i władze Powiatu Stargardzkiego apelują do mieszkańców o zachowanie spokoju. Waldemar Kulpa, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej odpowiada na najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania:

Jak wyglądają pierwsze objawy zakażenia koronawirusem ?

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Kto należy do grupy ryzyka osób zagrożonych zakażeniem?

Większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

W jaki sposób przenosi się wirus oraz jak zapobiegać zakażeniu?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nie ma jeszcze szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Należy więc zachowywać podstawowe zasady higieny. Podczas kaszlu i kichania zakrywamy usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką którą natychmiast należy wyrzuć do zamkniętego kosza. Myjemy często ręce używając mydła i wody, a jeśli nie ma do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeżeli kichamy lub kaszlemy w dłonie, możemy zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowajmy co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeżeli jesteśmy zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możemy wdychać wirusa. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeżeli dotkniemy oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możemy przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Jak należy reagować w przypadku podejrzeń zakażenia koronawirusem?

Jeśli mamy łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowaliśmy do krajów czy obszarów z dużą ilością zachorowań, pamiętajmy o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostańmy w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe. Nie ulegajmy panice, zwłaszcza biorąc pod uwagę przypadający obecnie szczyt zachorowań na „zwykłą” grypę sezonową.

Jak wyglądają statystyki zachorowań na Covid- 19 w krajach Europy?

Do dnia 07.03.2020r. w wielu krajach europejskich stwierdzono znaczną ilość zakażeń min. we Francji 653, w Hiszpanii 401, w Holandii 128, w Belgii 109, w Norwegii 108, w Szwecji 101, a u naszych zachodnich sąsiadów odnotowano już 670 przypadków, z których żaden nie spowodował zgonu.

Jaki jest stan zdrowia dwóch osób ze Stargardu?

Dziś o godzinie 12.00 byłem w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie i osobiście, przez system audio-video rozmawiałem zarówno z jedną, jak i drugą osobą. Oboje czują się dobrze, ich stan jest stabilny i nie zagraża niebezpieczeństwu.

Jak zabezpieczyć dzieci przed Covid- 19?

Jeżeli chodzi o dzieci to mniej niż 1% spośród potwierdzonych przypadków koronawirusa dotyczyło tej grupy wiekowej. Najczęściej przechodzą one inne infekcje. Najważniejsza jest wnikliwa obserwacja dzieci, która pozwoli dostrzec symptomy infekcji. Ponieważ COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, istotne jest przestrzeganie zasad higieny. Jeśli dziecko kaszle lub kicha, należy uczyć go zakrywać twarz chusteczką i przypilnować, by umyło dłonie.
Jeśli dziecko źle się czuje, powinno zostać w domu, być ciepło ubrane i spożywać pełnowartościowe posiłki.

Ile obecnie zachorowań odnotowano na terenie naszego kraju?

Wg informacji z soboty, 6 marca (godzina 13.00), w Polsce jest 6 potwierdzonych przypadków osób, u których stwierdzono zarażenie koronawirusem, 128 osób jest hospitalizowanych.

O sytuacji związanej z Covid- 19 mieszkańców Stargardu i powiatu stargardzkiego będziemy informować na bieżąco.

Archiwalna Strona