Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Herb Gminy
Powiat Stargardzki
Starostwo Powiatowe w Stargardzie

1,5% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego działającej na obszarze Powiatu Stargardzkiego

  • 17 stycznia 2024

Trwa okres składania rocznych zeznań podatkowych (PIT). Do końca kwietnia, wypełniając PIT, mają Państwo możliwość przekazania 1,5% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego działającej na obszarze Powiatu Stargardzkiego. Powiat od wielu lat prowadzi kampanię zachęcającą do odpisu podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wszyscy wspólnie możemy przyczynić się do wsparcia organizacji pożytku publicznego prężnie działających w Powiecie.

Wykaz OPP uprawnionych Powiat Stargardzki (PDF, 232.82 KB)

Jak przekazać 1,5% za 2023 (PDF, 197.28 KB)

Kilka wskazówek:
1)    Podatnik może przekazać nie więcej niż 1,5% podatku wskazanego w zeznaniu podatkowym, co oznacza, że może zostać przekazana część tej kwoty.
2)    Jeżeli przekazuje kwotę 1,5% to w deklaracji nie należy wpisywać „1,5%”, tylko faktyczną kwotę w złotówkach, jaką się przekazuje, która faktycznie  stanowi np. 1,5% podatku lub mniej.
3)    Podatnik może zaznaczyć, że chce przekazać organizacji swoje dane. Zaznaczając odpowiednie pole upoważnia organy skarbowe do podania danych osobowych jak imię nazwisko i adres oraz wysokość przekazanej kwoty oraz przeznaczenie na cel szczegółowy jeśli taki został wskazany.
4)    Podanie celu szczegółowego oznacza, że wraz z kwotą organizacja otrzymuje informację na jaki cel powinna przeznaczyć uzyskane od podatnika środki.
5)    Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1,5% rocznego podatku. W pola te wpisać należy: numer KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5%. Podatnik powinien 
w zeznaniu wpisać poprawne dane organizacji w szczególności numer KRS . Błąd 
w podanym numerze może spowodować, że pieniądze nie trafią do wybranej organizacji. 
6)    Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1,5% to pieniądze należne państwu. Podatnik przekazując 1,5% podatku dochodowego korzysta z możliwości stworzonych przez państwo, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni. Darowizna na rzecz organizacji jest czymś innym niż przekazanie 1,5% podatku. Choć faktycznie „darujemy” nasz podatek na rzecz organizacji, to urząd skarbowy traktuje tę czynność zupełnie inaczej. A zatem nie należy w żaden sposób łączyć 1,5% na OPP z darowizną na cele pożytku publicznego, na kościół czy na rzecz krwiodawstwa. Są to różne, odrębne instytucje prawne.
7)    Podatnik będący emerytem lub rencistą , który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że wniosek taki wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w ubiegłych latach, a informacje podane w nim są aktualne. Wówczas organ podatkowy  przekaże kwotę 1,5% podatku wykazanego w PIT-40A tej organizacji, która była wybrana w latach poprzednich. Rozwiązanie to dotyczy podatników (emerytów, rencistów) dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT 40A jest ich podatkiem rocznym (nie składają zeznania PIT-37 albo PIT-36).
8)    Termin ostateczny u rozliczających PIT-37 to 30 kwietnia 2024 roku, korektę ze zmianą kwoty lub korektę ujmującą kwotę 1,5% można złożyć do 30 maja 2024 r.

 

Informacje o sposobie przekazania 1,5% zamieszczamy za pośrednictwem strony: https://www.pit.pl/1procent/ oraz portalu informacyjnego ngo.pl https://poradnik.ngo.pl/1-podatku-dla-opp

 

 

Poniżej zamieszczamy załączniki ułatwiające dokonanie niezbędnej weryfikacji:

  1. wykaz ze strony internetowej Narodowego Instytutu Wolności –Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – zakładka OPP- zawierającej pełną listę podmiotów uprawnionych do 1,5%

https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/#1702036362997-ed2f16fa-4610

 

  1. wykaz organizacji i ich jednostek terenowych –kół i oddziałów z obszaru Powiatu Stargardzkiego, na które można przekazać 1,5%.