Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Herb Gminy
Powiat Stargardzki
Starostwo Powiatowe w Stargardzie

Herb i flaga Powiatu Stargardzkiego

Herb Powiatu Stargardzkiego jest herbem jednopolowym umieszczonym na tarczy hiszpańskiej na srebrnym (białym) polu. W polu tym znajduje się czerwony wspięty gryf pomorski ze złotym dziobem i złotymi pazurami, na błękitnej rybie (szczupaku).

Symbolika

Godło wynika z historycznej przeszłości obszaru obecnego powiatu stargardzkiego oraz Pomorza. Czerwony gryf w srebrnym (białym) polu był od średniowiecza (XII wieku) znakiem Księstwa Szczecińskiego, a od XVI wieku po wprowadzeniu przez Bogusława X Wielkiego 9-polowego herbu Pomorza, symbolem całej zjednoczonej ziemi pomorskiej.

Błękitna ryba (szczupak) nawiązuje do licznych jezior rozmieszczonych wokół Ińska, Węgorzyna, Chociwla oraz samego Stargardu. Ryby występują dość powszechnie w heraldyce pomorskiej (najczęściej srebrne lub błękitne), określając zazwyczaj cechy charakterystyczne danych ziemi (jeziora, rzeki), bądź zajęcia ludności np. rybołówstwo.

Ustanowienie

Komisja Heraldyczna przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji uchwałą nr 18-82/O/2015 z dnia 13 marca 2015 r. zaopiniowała pozytywnie nowy wzór herbu Powiatu Stargardzkiego. Po pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej podczas obrad Rady Powiatu Stargardzkiego w dniu 27 maja 2015 r. podjęło Uchwałę nr VII/98/15 ustanawiającą aktualnie obowiązujący herb Powiatu Stargardzkiego.

Zasady używania herbu Powiatu Stargardzkiego określa uchwała nr VII/98/15 Rady Powiatu Stargardzkiego.

1.      Herb Powiatu Stargardzkiego pełni funkcję symbolu lokalnego i znaku służącego promocji Powiatu Stargardzkiego.

2.      Herb Powiatu Stargardzkiego jest własnością Powiatu Stargardzkiego i podlega ochronie prawnej.

2.      Herb Powiatu Stargardzkiego może być używany wyłącznie w sposób zapewniający mu należytą cześć, szacunek i powagę.

3.      Używanie Herbu nie może godzić w dobre obyczaje, prestiż i interes Powiatu Stargardzkiego.

4.      Herb Powiatu Stargardzkiego może być wykorzystywany i używany w kształcie, proporcji i z zachowaniem barw zgodnych ze wzorem graficznym. Dopuszczalne jest używanie herbu w formie wydruków jednobarwnych, czarno-białych, w formie znaków wodnych lub tła i stylizacji herbu w postaci dzieł artystycznych.

Uchwała nr VII/98/15 Rady Powiatu Stargardzkiego

Kolorystyka

Kolory obowiązujące w herbie wg palety:

  CMYK RGB
czerwony 0;100;100;0 218;37;29
niebieski 100;0;0;0 0;147;221
złoty 0;20;60;20 192;160;98
czarny 0;0;0;100 0;0;0

Załączniki


Flaga Powiatu Stargardzkiego

Przy projektowaniu flagi wzięto pod uwagę najstarszą tradycję weksylologiczną, zarówno polską i pomorską, która nakazywała na płacie flagi w barwie pola herbu umieszczać godło.

Przykładem tej tradycji była na Pomorzu najstarsza znana pomorska chorągiew opisana przez Jana Długosza w dziele Banderia Prutenorum (1448 rok), która przedstawiała na białym płacie czerwonego wspiętego gryfa ze złotym dziobem i pazurami. Wzorując się na tej najstarszej pomorskiej chorągwi, uznano, że jej formę można zastosować przy projektowaniu flagi dla Powiatu Stargardzkiego, i że taka flaga powinna być jednocześnie czytelna i rozpoznawalna.