Herb Powiatu Stargardzkiego jest herbem jednopolowym umieszczonym na tarczy hiszpańskiej na srebrnym (białym) polu. W polu tym znajduje się czerwony wspięty gryf pomorski ze złotym dziobem i złotymi pazurami, na błękitnej rybie (szczupaku).
Symbolika
Godło wynika z historycznej przeszłości obszaru obecnego powiatu stargardzkiego oraz Pomorza. Czerwony gryf w srebrnym (białym) polu był od średniowiecza (XII wieku) znakiem Księstwa Szczecińskiego, a od XVI wieku po wprowadzeniu przez Bogusława X Wielkiego 9-polowego herbu Pomorza, symbolem całej zjednoczonej ziemi pomorskiej.
Błękitna ryba (szczupak) nawiązuje do licznych jezior rozmieszczonych wokół Ińska, Węgorzyna, Chociwla oraz samego Stargardu. Ryby występują dość powszechnie w heraldyce pomorskiej (najczęściej srebrne lub błękitne), określając zazwyczaj cechy charakterystyczne danych ziemi (jeziora, rzeki), bądź zajęcia ludności np. rybołówstwo.
Ustanowienie
13 października 1999 r. Rada Powiatu w Stargardzie Szczecińskim ustaliła wzór herbu, który 10 stycznia 2000 roku został pozytywnie zaopiniowany przez Heraldyczny Punkt Konsultacyjny przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Po pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej 23 lutego 2000 r. podczas obrad Rady Powiatu podjęło Uchwałę nr XVI/145/2000 ustanawiającą aktualnie obowiązujący herb Powiatu Stargardzkiego.
Zasady używania herbu Powiatu Stargardzkiego
Zgodnie z Uchwałą nr V/64/07 Rady Powiatu z dnia 28 marca 2007 r. herb pełni funkcję symbolu lokalnego i znaku służącego promocji Powiatu Stargardzkiego. Może być wykorzystywany wyłącznie w sposób zapewniający należytą cześć, szacunek i powagę. Sposób używania albo wykorzystania herbu nie może godzić w dobre obyczaje, prestiż i interes Powiatu.
Herb może być wykorzystywany i używany wyłącznie w kształcie, proporcjach i z zachowaniem odpowiednich barw.
Herb Powiatu może być używany do celów związanych z realizacją zadań statutowych przez organy powiatu, wydziały, zespoły i stanowiska Starostwa Powiatowego oraz jednostki organizacyjne powiatu, w tym służby, inspekcje i straże wchodzące w skład administracji zespolonej Powiatu.
Bez zgody Rady Powiatu w Stargardzie herb może być używany tylko w przypadku, kiedy współorganizatorem danego przedsięwzięcia jest Powiat.
Za zgodą Rady Powiatu herb może być używaniu do celów:
- niekomercyjnych przez podmioty gospodarcze, organizacje, instytucje i stowarzyszenie społeczno-kulturalne, charytatywne i oświatowe;
- komercyjnych, w szczególności w przypadku umieszczenia herbu na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego oraz zamieszczania w znaku towarowym lub usługowym (z zastrzeżeniem przypadków, w których Powiat jest współorganizatorem przedsięwzięcia)
Rada Powiatu może cofnąć wyrażoną zgodę, jeśli podmiot uprawniony wykorzystuje herb w sposób sprzeczny z udzieloną zgodą lub wizerunek herbu rozpowszechniany jest w sposób sprzeczny z zasadami określonymi w uchwale dotyczącej zasad używania Herbu Powiatu Stargardzkiego.
Kolorystyka
Kolory obowiązujące w herbie wg palety:
CMYK | RGB | |
czerwony | 0;100;100;0 | 218;37;29 |
niebieski | 100;0;0;0 | 0;147;221 |
złoty | 0;20;60;20 | 192;160;98 |
czarny | 0;0;0;100 | 0;0;0 |
Załączniki
- Herb Powiatu Stargardzkiego - png (1101x1280 px)
- Herb Powiatu Stargardzkiego - jpg (1871x2175 px)
- Herb Powiatu Stargardzkiego - png (346x402 px)
- Herb Powiatu Stargardzkiego - png (881x1024 px)
- Herb Powiatu Stargardzkiego - pdf (PDF, 11.37 KB)
- Herb Powiatu Stargardzkiego - corel
- Herb Powiatu Stargardzkiego - pdf2 (PDF, 11.38 KB)
Flaga Powiatu Stargardzkiego
Przy projektowaniu flagi wzięto pod uwagę najstarszą tradycję weksylologiczną, zarówno polską i pomorską, która nakazywała na płacie flagi w barwie pola herbu umieszczać godło.
Przykładem tej tradycji była na Pomorzu najstarsza znana pomorska chorągiew opisana przez Jana Długosza w dziele Banderia Prutenorum (1448 rok), która przedstawiała na białym płacie czerwonego wspiętego gryfa ze złotym dziobem i pazurami. Wzorując się na tej najstarszej pomorskiej chorągwi, uznano, że jej formę można zastosować przy projektowaniu flagi dla Powiatu Stargardzkiego, i że taka flaga powinna być jednocześnie czytelna i rozpoznawalna.